Potaissa Turda, victorie muncită la Galați

0
1657

Potaissa Turda a încheiat prima parte a sezonului cu o victorie, 31-28 pe terenul „lanternei” CSU Danubius Galați, mai greu însă decât s-ar fi așteptat. Gazdele s-au ridicat în multe momente la nivelul adversarilor, păstrând speranțe pentru un rezultat pozitiv până în ultimele minute.

Primele 12 minute au fost dominate categoric de oaspeți, care conduceau cu 10-5, deși Galațiul avusese în debut 3-1 și 4-3. Doar că până la încheierea reprizei moldovenii au reușit să revină în meci, au egalat la 13 după un gol semnat de Frangulea și au amânat deznodământul partidei pentru partea a doua.

Udriștoiu a făcut 16-15 în minutul 31, ceea ce a reprezentat ultimul moment în care gazdele s-au aflat la conducere în acest meci. Turda a întors rapid scorul și s-a desprins din nou la cinci lungimi pe tabelă, 28-23 și 29-24 și nu a mai dat posibilitatea de data aceasta adversarilor să revină decât până la minus trei: 32-29. Cu acest succes, Turda termină turul campionatului cu 22 de puncte și este cel puțin până miercuri pe locul șase, în timp ce Galațiul rămâne fără punct acumulat.

CSU Danubius Galați-Potaissa Turda 29-32 (15-15)
CSU Danubius Galați: Drenceanu, Fuică (portari), Nițu 10 goluri, Udriștoiu 4, Mârșiu 3, Grigore 3, Ciobanu 2, Dospinescu 2, Ionel 2, Frangulea 1, Șahîn 1, Cristescu, Prună, Poteră, Olariu
Potaissa Turda: Pallag, Varo, Coman (portari), Grigoriev 5 goluri, Rotaru 4, Pavel 4, Thalmaier 4, Lazăr 4, Savic 3, Amihăesi 3, Cîntec 2, Adomnicăi 1, Ștef 1, Suciu, Laslo, Pințoiu
Aruncări de la 7m: 5/5, respectiv 4/1
Eliminări: Ciobanu, Frangulea, Șahîn, Nițu, Dospinescu, respectiv Thalmaier, Adomnicăi, Savic (2)