Poli s-a impus în noul derby al Banatului

0
345

poli-resita 14-15 cupaBanatul are un nou derby, după ce CS Caraș Severin a dispărut de pe harta handbalului românesc, iar în Reșița a apărut o nouă echipă formată de Adrian Petrea. Joi seară s-a consumat primul episod al noului derby, în Sala „Constantin Jude”.

Poli s-a impus cu 34-25, într-un meci însă în care prima repriză a fost extrem de echilibrată și în care oaspeții, deși aflați în liga secundă, au demonstrat că pot face față fără probleme în primul eșalon. Jocul s-a rupt însă în partea a doua a meciului, în debutul căreia Adrian Petrea a văzut cartonașul roșu după un fault asupra lui Irimescu, scăpat pe contraatac. Poli a jucat din ce în ce mai bine și a avut chiar și 11 goluri diferență, cu opt minute înainte de final, 32-21.

Poli Timișoara-HC Adrian Petrea 34-25 (17-16)
Poli Timișoara: Irimescu 7 goluri, Grigoraș 7, Halcă 4, Ciubotariu 3, Chikovani 3, Leordean 3, Kaftin 2, Fenici 2, Timofte 2, Santeiu 1
HC Adrian Petrea: Bahan 7 goluri, Rugaci 5, Lela 5, Vaidasigan 4, Rohozneanu 1, Steiner 1