Poli pune capăt seriei de patru meciuri fără victorie

0
895
© Emanuel Titus Iliesi

Șirul partidelor fără victorie al Politehnicii Timișoara s-a oprit la patru. Bănățenii au câștigat un duel extrem de important duminică seară, în fața propriilor suporteri, 28-26 cu CSA Steaua, iar lupta pentru play-off se încinge.

Fără Timofte, suspendat după ce a văzut cartonașul roșu în ultimul minut al partidei cu CSM București, Poli Timișoara s-a aflat la conducere în partida cu Steaua pe aproape întreaga durată a partidei. A fost 1-1 și 2-2 în startul meciului, după care Poli a preluat inițiativa. Chikovani și Lasica au dus scorul la 4-2, iar până la pauză Steaua nu a reușit decât să egaleze într-un singur moment, la 9, prin reușita lui Cian. A urmat însă o serie de patru goluri consecutive ale gazdelor, Irimescu și Georgescu au făcut 13-11 scor la care oaspeții au avut atacul. Halcă a interceptat însă o minge în apărare, iar Chikovani a stabilit scorul pauzei, 14-11.

Poli s-a desprins chiar și la cinci goluri în startul părții a doua, prin Grigoraș, iar din acel moment Steaua a început cursa de urmărire. Eforturile steliștilor nu au fost în zadar, iar în minutul 51 Florea restabilea egalitatea, transformând o aruncare de la șapte metri, 22-22. Poli s-a desprins încă o dată la două lungimi, 25-23, Steaua a revenit și chiar a preluat conducerea după un gol semnat de Cian, însă finalul a aparținut gazdelor. A venit rândul echipei de pe Bega să înscrie de trei ori consecutiv, prin Fenici și Lasica, și să obțină astfel toate cele trei puncte puse în joc. Timișoara câștigă cu 28-26, o victorie mare cu care revine în primele opt.

Poli Timișoara-CSA Steaua Alexandrion București 28-26 (14-11)
Poli Timișoara: Vîlceanu, Daskaloski (portari), Chikovani 9 goluri, Lasica 5, Grigoraș 5, Fenici 5, Leordean 2, Pejovic 2, Păiuș, Wokan, Șimicu, Neamțu, Ștefan, Szentpeteri, Santeiu, Halcă
CSA Steaua: Matskevich, Dragomir, Petrilă (portari), Szoke 8 goluri, Florea 5, Cian 5, Grasu 3, Georgescu 3, Johannson 1, Irimescu 1, Stanciu, Stetsyura, Ouksir
Aruncări de la 7m: 3/1, respectiv 6/5
Eliminări: Păiuș (2), Chikovani (3), Pejovic, Santeiu, respectiv Grasu (2), Johannson, Szoke, Georgescu, Irimescu, Ouksir