irakli chikovani poli 14-15Poli Timișoara a spart gheața în acest sezon competițional, 29-22 cu Potaissa Turda, pe teren propriu, într-un meci decis în ultimul sfert de oră. În urma acestui rezultat, ardelenii rămân fără punct și au -18 la golaveraj.

Actul de debut al meciului de la Timișoara, primul pe teren propriu pentru Poli de la meciul din sezonul trecut, din play-out, cu Steaua, a fost echilibrat. Cele două echipe și-au împărțit momentele în care s-au aflat la conducere, gazdele au condus cu 13-10 cu patru minute înainte de final, dar până la urmă la pauză s-a intrat la egalitate, 13-13, după ce Bondar, Savic și Adomnicăi au înscris.

Turda a început mai bine actul secund și s-a desprins la două lungimi în premieră în acest meci, prin reușitele lui Cântec. Fenici a replicat și a egalat, iar Cântec și Lazăr au refăcut diferența de două goluri (15-17). Din acel moment însă gazdele au pus stăpânire pe joc, cu Daskaloski în prim-plan, autor a unor intervenții ce s-au dovedit a fi decisive. Poli a făcut 25-19 în minutul 53 și a rezolvat practic soarta meciului, pentru ca până la final diferența să fie de șapte goluri, stabilită georgianul Chikovani (29-22).

Poli Timișoara-Potaissa Turda 29-22 (13-13)
Poli Timișoara: Chikovani 7 goluri, Timofte 5, Fenici 5, Grigoraș 4, Pejovic 3, Lasica 2, Ștefan 2, Leordean 1
Potaissa Turda: Lazăr 4 goluri, Amihăesi 3, Bondar 3, Savic 3, Cântec 3, Grigoriev 2, Suciu 2, Rotaru 1, Adomnicăi 1