Poli câștigă la șapte metri primul meci cu CSM București! Victorii așteptate pentru Steaua și Turda

0
941

Duminică au avut loc primele partide din sferturile de finală ale play-off-ului campionatului masculin. Surpriza a venit din Giulești, unde Poli s-a impus pe terenul CSM-ului cu 29-28, după aruncările de la șapte metri. Tot ieri, Steaua și Turda au câștigat partidele cu Minaur și Călărași, conform așteptărilor.

Poli a alergat 60 de minute după egalare în disputa cu CSM București și a obținut-o, în cele din urmă, în secundele de final după un gol al lui Orbovic. La aruncările de la șapte metri bănățenii au avut câștig de cauză, 4-3, după ce pentru gazde Ramon Șomlea și Sasa Marijanac au ratat.

Minaur a pus probleme Stelei o repriză, după care s-a stins. Băimărenii au controlat prima parte, s-au aflat aproape în permanență la conducere, dar nu au menținut un ritm ridicat și în partea a doua. Steaua s-a desprins treptat, a avut șase goluri, 23-17, și s-a impus cu 25-23 în cele din urmă.

Turda n-a avut un meci simplu cu Călărași, așa cum s-a întâmplat în sezonul regular. Ardelenii s-au desprins decisiv abia în ultimele cinci minute ale întâlnirii cu golurile lui Zacaciurin (2) și Stamate și au reușit să câștige 27-24 în final, preluând conducerea la general.

CSM București-Poli Timișoara 28-29 după aruncările de la șapte metri (12-11, 25-25)
CSM București: Sunjic, Ciobanu, Blazevic (portari), Garcia Robledo 10 goluri, Georgievski 7, Tioumentsev 3, Onyejekwe 3, Humet 2, Novanc 1, Șomlea 1, Ramba 1, Militaru, Rotaru, Szasz, Marijanac, Mănescu
Poli Timișoara: Savic, Vîlceanu, Daskaloski (portari), Fenici 8 goluri, Orbovic 6, Marjanovic 5, Milosevic 3, Lasica 2, Cîmpan 2, Șania 2, Ștefan 1, Păiuș, Neamțu, Hrimiuc, Santeiu, Uruianu
Aruncări de la 7m: 9/6, respectiv 3/3
Eliminări: Szasz, Ramba (2), Tioumentsev, respectiv Păiuș, Lasica, Șania, Santeiu

CSA Steaua București-Minaur Baia Mare 25-23 (12-12)
CSA Steaua: Stănescu, Babasafari (portari), Mihalcea 5 goluri, Roșu 5, Vujic 5, Georgescu 3, Aslanian 2, Irimescu 1, Johannson 1, Florea 1, Vegar 1, Kostadinovic 1, Răpciugă, Stavrositu, Becheru, Talas
Minaur Baia Mare: Bucătaru, Pop (portari), Căbuț 5 goluri, Lazic 4, Dragas 4, Mureșan 3, Haiduc 3, Marta 2, Popescu 1, Câmpan 1, Nagy, Vilovski, Bușecan, Mihai, Sabou, Cristescu
Aruncări de la 7m: 0/0, respectiv 3/2
Eliminări: Vegar, Aslanian, respectiv Nagy

Potaissa Turda-AHC Dunărea Călărași 27-24 (12-12)
Potaissa Turda: Fleșer, Varo, Irimuș (portari), Cântec 6 goluri, Ghiță 6, Zacaciurin 3, Asoltanei 2, Adomnicăi 2, Savic 2, Stamate 2, Rotaru 1, Thalmaier 1, Szoke 1, Ignat 1, Iancu, Lazăr
AHC Dunărea Călărași: Erhan, Șelaru (portari), Nosrati 6 goluri, Chikovani 5, Tărîță 4, Popia 2, Lazovic 2, Dospinescu 2, Peric 2, Gurkovski 1, Timofte, Grasu, Vartic, Fotache, Starchenko, Dinescu
Aruncări de la 7m: 7/5, respectiv 2/2
Eliminări: Thalmaier, Iancu, Savic, respectiv Lazovic, Fotache, Tărîță, Gurkovski