Ploieștiul și-a asigurat o iarnă liniștită

0
294

ploiesti-cluj 14-15CSM Ploiești a câștigat ultimul meci al anului, 25-20 în deplasare, la Constanța, și termină prima parte a sezonului pe poziția a șaptea, la patru puncte de HCM Rm. Vâlcea, prima echipă în afara play-off-ului.

20 de minute a persistat echilibrul în partida de la Constanța, dintre Neptun și Ploiești. Din acel moment, oaspetele au început să apese pe accelerație și să se desprindă pe tabelă de la 8-7 la 13-7, iar la pauză au condus cu 14-9. În actul secund, prahovencele au făcut 17-10 prin golul lui Vlaskalic și până la final Constanța nu s-a putut apropia decât la trei goluri de adversare, 17-20. Curtean și Sheiko au refăcut diferența de la pauză imediat, o diferență care s-a înregistrat și la finalul întâlnirii. 20-25 și Ploieștiul termină turul de campionat cu 18 puncte, după ce începuse sezonul cu șase înfrângeri în primele șase meciuri, în timp ce Neptun Constanța rămâne cu trei victorii în prima parte a sezonului.

CSU Neptun Constanța-CSM Ploiești 20-25 (9-14)
CSU Neptun: Enescu 7 goluri, Tămaș 6, Iovănescu 4, Toma 2, Mărginean 1
CSM Ploiești: Sheiko 6 goluri, Roman 4, Vlaskalic 4, Preda 3, Shutska 3, Ionescu 1, Curtean 1, Ștefan 1, Vasilescu 1, Toth 1
Aruncări de la 7m: 5/3, respectiv 4/3
Eliminări: 1 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.