Patru echipe au punctaj maxim la finalul primului turneu! HC Buzău, succes important cu Poli, victorii și pentru Steaua și Turda! Călărași a obținut primele puncte din acest sezon

0
608

Primul turneu al Ligii Zimbrilor, disputat la Sfântu Gheorghe, a luat sfârșit. Patru dintre formații, HC Dobrogea Sud Constanța, CSM București, Dinamo București și Minaur Baia Mare, au punctaj maxim, în timp ce Steaua București se întoarce acasă neînvinsă.

A fost o nouă zi intensă în Liga Zimbrilor. Dunărea Călărași a bifat primele puncte, 35-28 cu CSM Botoșani, însă moldovenii au avut o prestație mult mai bună decât în primele două zile. Potaissa Turda a trecut peste eșecul cu Steaua și a învins pe CSM Făgăraș, 36-29, după un meci pe care l-a controlat în totalitate.

HC Buzău a oferit o nouă prestație solidă și arată, în acest moment, ca o echipă de play-off. Elevii lui Pero Milosevic au trecut de Poli Timișoara, 28-22, după un meci însă echilibrat în cea mai mare parte a lui. Jocul s-a rupt în ultimele zece minute, de la 21-19. Vlad Caba a solicitat time-out, însă următoarele două atacuri ale bănățenilor s-au soldat cu intercepții ale adversarilor transformate în gol. S-a făcut 23-19 rapid, iar pe final diferența s-a mărit. Din nou, Mohsen Babasafari a jucat un rol important pentru HC Buzău, la fel ca și în primele două zile.

Steaua a învins și pe Vaslui, 31-29, însă a tremurat serios pentru victorie, deși jocul părea să curgă în favoarea ei. Bucureștenii au condus cu 14-7 pe finalul primei reprize, dar moldovenii, au revenit și au egalat în minutul 54, prin Karamyshev. S-a mers cap la cap până în secundele de final, s-a ajuns la 30-29 cu 11 secunde înainte de final, moment în care Alin Bondar a solicitat time-out. CSM Vaslui a scos portarul pentru a avea superioritate pe ultimul atac, însă Yurii Pop a interceptat mingea, i-a pasat lui Constantina și acesta a stabilit scorul final. De remarcat prestația lui Sergiu Olaru, care l-a înlocuit pe Andrei Mihalcea, accidentat, și care a marcat de șapte ori.

CSM București pleacă acasă cu trei victorii, după 27-20 cu CSM Focșani. A fost, de altfel, și cel mai important test al bucureștenilor din acest turneu, pe care l-au trecut însă cu brio. CSMB a rezolvat partida cu defensiva, Jakub Krupa a fost și el la un nivel foarte bun, iar elevii lui Eliodor Voica au reușit performața de a primi doar patru goluri în ultimele 20 de minute ale meciului.

Minaur Baia Mare a învins pe Bacău în ultimul meci al zilei, 32-27, dar a rezolvat soarta meciului încă din primele 30 de minute, în care a condus și la nouă goluri. Băimărenii au gestionat bine avantajul, deși au rămas fără Ionuț Ciobanu, descalificat pentru un fault asupra lui Rareș Păunică, aflat pe contraatac, Barna Buzogany a evoluat accidentat, iar băcăuanii s-au apropiat la trei goluri pe tabelă.

Dinamo București și HC Dobrogea Sud Constanța au obținut victorii facile, cu CSU Suceava și CSM Reșița. „Câinii” au trecut de Suceava cu 40-30, chiar dacă Vujic, Kuduz, Shebib sau Heidarirad nu au evoluat deloc, în timp ce Constanța a dispus de Reșița cu 29-21.

Rezultatele complete ale etapei (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: