Odorheiul termină anul pe locul secund

0
740

HC Odorhei s-a impus mult mai ușor decât s-ar fi așteptat pe terenul Vasluiului. Echipa lui Vlad Caba a câștigat cu 33-27 (16-13) și termină anul pe locul al doilea, după Dinamo București. Andrei Mihalcea a fost omul meciului, cu 11 reușite.

A fost echilibru doar în primele minute ale meciului. Odorheiul s-a desprins rapid pe tabelă, a condus cu 8-3 după doar 14 minute și a avut și șase goluri, 10-4 și 11-5 până la pauză, după reușitele lui Kuzmanoski și Ojleski. Moldovenii au echilibrat partida, s-au apropiat pe tabelă la două goluri, însă Ghiță a stabilit scorul pauzei, 13-16, în ultimele secunde.

Echipa lui Sandu Iacob și-a reluat cursa de urmărire și după pauză, dar n-a putut ajunge decât la minus doi pe tabelă, 19-21 și 20-22, de fiecare dată după goluri marcate de Mihai Bujor. Oaspeții nu au lăsat însă să le scape lucrurile de sub control și s-au desprins din nou, decisiv de data aceasta, la șapte goluri (21-28), cu opt minute înainte de final. HC Odorhei s-a impus la final cu 33-27, un succes important cu care termină pe locul secund anul 2015, în urma lui Dinamo.

HC Vaslui-HC Odorhei 27-33 (13-16)
HC Vaslui: Pralea, Stănescu, Iftene (portari), Hagiu 5, M. Bujor 4, G. Bujor 4, Roșu 4, Soare 3, Sandu 2, Barac 2, Polocoșer 1, Hrimiuc 1, Anton 1, Pasere, Cotinghiu, Moldovanu
HC Odorhei: Szabo, Orban, Jokanovic (portari), Mihalcea 11 goluri, Rusia 4, Talas 4, Ghiță 3, Kuzmanoski 3, Onyejekwe 3, Markez 3, Ojleski 2, Konya, Sipos
Aruncări de la 7m: 2/1, respectiv 8/6
Eliminări: M. Bujor (2), Cotinghiu, G. Bujor, Moldovanu, Soare, respectiv Ojleski, Sipos (2), Rusia, Talas, Onyejekwe (2)