Odorheiul revine incredibil și scoate un punct din disputa cu Știința

1
527

odorhei-bacau 14-15Derby-ul rundei, de la Odorhei, a adus și o revenire spectaculoasă, așa cum CSM București reușise în urmă cu doar două zile la Vaslui. Cele două echipe au terminat la egalitate, 27-27, după ce Știința a condus cu 27-21 în minutul 53 !

Pentru prima dată în acest sezon, Știința părea că își arată cu adevărat colții. Băcăuanii au controlat partida autoritar timp de 53 de minute, fiind în permanență la conducere, harghitenii rezumându-se doar în a egala pe tabela de marcaj (2-2, 14-14, 16-16, 17-17 și 18-18). De la 18-18, Știința a punctat de cinci ori consecutiv și lua o opține serioasă pentru a obține cele trei puncte, însă Odorheiul, cu Vlad Caba în frunte, nu a încetat să spere că poate obține un rezultat pozitiv din acest meci. Majnov a înscris pentru 21-24, dar Tokic, Dospinscu și Johansson au făcut 21-27 și zarurile păreau aruncate. Doar că băcăuanii au risipit cinci atacuri până la final și Talas, pe recuperare, aduce un egal în ultimele secunde, după ce Tamaș respinsese aruncarea de la mare distanță a lui Kuzmanoski. 27-27 și HC Odorhei rămâne, în continuare, singura echipă fără înfrângere a campionatului.

HC Odorhei-Știința Bacău 27-27 (12-13)
HC Odorhei: Majnov 10 goluri, Talas 7, Mihalcea 3, Kuzmanoski 3, Rusia 2, Orban 1, Onyejekwe 1
Știința Bacău: Rotaru 4 goluri, Bondar 4, Tokic 4, Alonso 4, Johansson 3, Păunică 2, Masachs 2, Iancu 1, Celestin 1, Dospinescu 1, Pinnonen 1
Aruncări de la 7m: 7/7, respectiv 4/4
Eliminări: 2 x 2 min., respectiv 6 x 2 min.

sursă foto: szkc.ro