Odorheiul oprește seria de patru meciuri fără victorie

2
462

odorhei-calarasi 14-15Aflată în criză de rezultate, HC Odorhei a reușit să învingă miercuri seară pe Dunărea Călărași, 27-22. Echipa lui Vlad Caba, în care a debutat Ionuț Ramba, a preluat conducerea din minutul 10 și a menținut avantajul obținut.

Aflați la al treilea meci șapte zile, elevii lui Aihan Omer au părut obosiți în deplasarea de la Odorhei, în care au stat aproape de adversari doar în primele zece minute. Inspirați între buturi, Tevzadze și Szabo, ulterior, au oferit liniștea de care colegii lor aveau nevoie pe faza ofensivă, iar la pauză diferența a fost de patru lungimi: 14-10.

Echipa lui Aihan Omer nu a găsit soluții pentru a reveni în partea a doua, în care s-a apropiat cel mai mult la două lungimi după reușita lui Săulescu (18-16). Imediat, profitând de o superioritate, Odorheiul a refăcut diferența de patru goluri, 20-16, una obișinuită de altfel în repriza secundă. Finalul i-a aparținut lui Ramba, care a înscris de trei ori în ultimele cinci minute, iar Talas a închis tabela pentru 27-22, un succes vital pentru elevii lui Caba, care opresc seria de patru meciuri fără victorie. De partea cealaltă, dacă în urmă cu o săptămână călărașenii sărbătoreau trecerea în fotoliul de lider, acum au căzut până pe locul șase, ca urmare a celor două înfrângeri consecutive.

HC Odorhei-AHC Dunărea Călărași 27-22 (14-10)
HC Odorhei: Mihalcea 8 goluri (2 din 7m), Talas 6, Majnov 6, Ramba 3, Rusia 2, Onyejekwe 1, L. Orban 1
Dunărea Călărași: Șania 4 goluri, Bulov 3, Gurkovsky 3, Gavriloaia 2, Nicolae 2, Zacaciurin 2, Săulescu 2, Kumogorodsky 1, Tsap 1, Șoldănescu 1, Mateaș 1
Aruncări de la 7m: 3/2, respectiv 1/0
Eliminări: 6 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.