ploiesti-odorhei 15-16La revenirea în Liga Naţională, handbaliştii de la CSM Ploieşti nu au reuşit să producă surpriza în faţa uneia dintre echipele tari ale campionatului, HC Odorhei. Câştigătoare a sezonului regulat în ediţia trecută, dar şi a Cupei Challenge, formaţia pregătită de Vlad Caba s-a impus cu 30-28 (14-11), la capătul unei partide în care experienţa handbaliştilor oaspeţi şi-a spus cuvântul, numărul de mingi făcute cadou adversarilor fiind mult mai mic în dreptul acestora.

CSM Ploieşti a început bine, a condus în trei rânduri şi a mers „cap la cap” cu formaţia vizitatoare până la 4-4 (minutul 10). Odorheiul a rupt ritmul şi s-a dus la 7-4, moment în care Dragoş Dobrescu a cerut time-out pentru a face primele reglaje. A reuşit să pună ordine în faza de atac, ploieștenii înscriind constant, dar n-a putut să rezolve în câteva secunde şi problemele din apărare, aşa că răspunsul oaspeţilor a fost, de fiecare dată, pe măsură.

Speranţele s-au năruit, însă, în primele minute de la reluare, în care Odorheiul a continuat să puncteze, iar ploieștenii să ia bara la ţintă, Telepnev şi Botezatu nimerind „chenarul” porţii adverse. Aşa s-a ajuns la 11-18 şi totul s-a transformat într-o cursă de urmărire aproape imposibilă, în faţa unui adversar rutinat, care a ştiut să gestioneze presiunea pusă de gazde. Presiune concretizată într-o apărare avansată şi agresivă, care a reuşit să „fure” câteva baloane ce s-au transformat în goluri ce au creat iluzia revenirii. CSM-ul s-a apropiat la 17-20 (minutul 42), forţându-l pe Vlad Caba să solicite time-out, dar o serie de patru goluri ale oaspeţilor, dintre care trei ale internaţionalului Andrei Mihalcea, a pus capăt oricăror speranţe ploieştene. De la 17-24, elevii lui Dragoş Dobrescu au reuşit să vină din nou la trei goluri – 24-27 (56), 25-28 (57) sau 26-29 (58) – dar e adevărat că nimeni din sală nu a avut în vreun moment impresia că Odorheiul ar fi putut să rateze cele trei puncte pe final: 28-30.

CSM Ploiești-HC Odorhei 28-30 (11-14)
CSM Ploieşti: Szopka (6 intervenţii) – Tărîţă, Dragnea (4 goluri), Turcu (5), Rasic (1), Telepnev (6), Al. Farcaş (1). Au mai jucat: Antonaru (4 intervenţii) – R. Farcaş (7), Abu Hassan (1, 1 din „7 metri”), Stăncioiu, Botezatu (1), Capotă, Hoinaru (1), Mihoci (1). Director tehnic: Ion Nicolae. Antrenor principal: Dragoş Dobrescu.
HC Odorhei: Szabo – Mihalcea (9 goluri, 1 din „7 metri”), Markez (6, 2 din „7 metri”), Sipos (2), Talas (4), Rusia (1), Onyejekwe (3). Au mai evoluat: Jokanovic, Orban – Kuzmanoski (4), Szasz, Ojleski (1), Konya, Csog. Antrenor: Vlad Caba.

Statisticile partidei
Aruncări „7 metri”: 2/1 ratată – 3/0 ratate.
Eliminări „2 minute”: 3 (Al. Farcaş, Telepnev, Mihoci) – 4 (Onyejekwe – 2, Sipoş – 2).

sursă text și foto: Daniel Cosarek – csmploiesti.ro