Odorheiul bifeaza al noulea succes consecutiv in campionat

0
757

HC Odorhei a castigat pentru a noua oara la rand in Liga Nationala, scor 23-21 in fata Energiei, chiar daca putea scapa lucrurile de sub control pe final. Oaspetii s-au apropiat de la 22-16 la 22-21, insa Ojleski a rezolvat soarta meciului.

Partida a fost controlata de gazde in totalitate, dar situatia se putea intoarce complet in final. Prima repriza a fost dominata clar de echipa lui Vlad Caba, care a impus ritmul inca din debut, Ghita marcand pentru 6-2 in minutul 9. Markez a dus scorul la 8-3 trei minute mai tarziu, iar pana la pauza ecartul de cinci lungimi s-a mentinut.

Florin Acatrinei si Vlad Stoica au marcat de doua ori in startul actului secund si au redus deficitul la trei lungimi, 15-12, insa Mihalcea si Onyejekwe au refacut rapid diferenta de la pauza. Jocul a curs in favoarea harghitenilor pana in ultimele zece minute, iar de atunci Energia a parut ca reinvie. Rusia puncta pentru 22-16, insa gorjenii nu s-au predat si puteau scoate cel putin un egal miraculos. S-a facut 22-21 in doar patru minute, insa in cele din urma echipa lui Vlad Caba a rezistat presiunii si a obtinut toate punctele. Ojleski a adus linistea cu golul de 23-21, ultimul al meciului, desi pana la final mai erau doua minute si jumatate.