Odorheiul a făcut instrucție la Călărași

0
1298

HC Odorhei a câștigat la Călărași mai ușor decât s-ar fi așteptat, 31-22, acolo unde Dinamo cedase săptămâna trecut în Cupa României. Echipa lui Vlad Caba a jucat entuziasmant, în timp ce gazdele au făcut un meci foarte slab, în toate compartimentele.

S-a dovedit încă o dată că atacul Dunării stă în mâna lui Alin Șania. Internaționalul român a fost atent supravegheat de defensiva adversă și rezultatul s-a văzut imediat: doar două goluri în dreptul acestuia, în chiar primele două minute.

Dunărea a condus însă timp de 20 minute, dar s-a lovit mai apoi de un foarte inspirat Jokanovic, iar greșelile și-au făcut și ele loc în rândul băieților lui Aihan Omer. Iar Odorheiul a taxat la maxim aceste inexactități ale gazdelor și s-au desprins până la pauză pe tabelă, de la 8-9 la 15-10, cu Markez în prim-plan, autor a patru goluri.

La reluare tot Odorheiul a controlat ostilitățile, în ciuda faptului că Aihan Omer a solicitat inclusiv cel de-al treilea timp de odihnă destul de devreme (minutul 36). S-a făcut 20-12 pentru oaspeți chiar după time-out în urma un gol al lui Mihalcea și soarta meciului era deja pecetluită. Până la final Jokanovic și-a continuat recitalul, iar harghitenii s-au desprins chiar și la zece goluri pe tabelă, 29-19, 30-20 și 31-21. Călărașiul a punctat însă la impresia artistică, după ce Iulian Andrei a marcat din aruncare de la șapte metri. La final a fost 31-22, o victorie categorică a Odorheiului, care continuă cursa de urmărire a lui Dinamo.