O remiză cât o înfrângere! Reîntâlnire cu Metz în sferturi?

0
2146

CSM București și-a complicat situația în Liga Campionilor, după ce a remizat 23-23 cu Thuringer în ultima etapă a grupelor principale ale Ligii Campionilor. În urma acestui rezultat, CSM București poate termina pe locul 4 în grupă, dacă Ferencvaros învinge pe Krim, caz în care va juca în sferturi cu una dintre cele mai în formă echipe, Metz.

A fost o primă repriză pe care CSM București a avut-o la discreție. Jelena Grubisic și-a făcut din plin datoria, a încheiat primele 30 de minute cu un procentaj fantastic, 63%, iar fetele lui Dragan Djukic s-au desprins destul de rapid. S-a făcut 7-4 la jumătatea primelor 30 de minute, pentru ca până la pauză scorul să capete proporții, 14-7, cu Radicevic marcatoare a jumătate din goluri.

Jocul CSM-ului s-a rupt însă în partea a doua. Herbert Muller a riscat, folosit șapte jucătoare pe atac și a găsit drumul spre poarta lui Grubisic tot mai ușor. În schimb, bucureștencele au avut probleme în faza ofensivă, au irosit și situații clare de gol și Thuringer a revenit în meci. Sazdovska și-a dus echipa în avantaj, 21-20, pentru ca Huber și Bolk să majoreze diferența, 22-20 și 23-21. Radicevic și Lazovic au marcat de două ori într-un minut pentru CSM, care a egalat astfel la 23, iar în secundele de final Omoregie a primit o eliminare de două minute și Jakubisova a aruncat din extremă pe lângă poarta lui Grubisic. S-a terminat 23-23, un rezultat ce nu ajută cu nimic pe CSM București.

Reîntâlnire cu Metz în sferturi?

Metz poate fi adversarul CSM-ului din sferturile Ligii Campionilor pentru a doua oară consecutiv. Reprezentanta Franței și-a câștigat deja grupa din care mai fac parte Rostov, Buducnost, Odense, Copenhaga și Brest și poate veni la București în cazul în care Ferencvaros va învinge pe Krim în disputa de duminică. În sezonul trecut, CSM București a mers mai departe, după 34-21 la București și 20-27 în Franța.

CSM București-Thuringer HC 23-23 (14-8)
CSM București: Grubisic (19/40), Ungureanu (0/2), Ion (portari), Radicevic (8/12, 3/3 la 7m), Omoregie (7/10), Lazovic (3/7), Curea (2/3, 1/1 la 7m), Manea (1/2), Bazaliu (1/3), Constantinescu (1/5), Hagman (0/1), Udriștioiu, Jacobsen, Marin, Cvijic
Thuringer: Zimmerman (7/16), Giegerich (4/18) (portari), Stoller (6/14), Huber (4/4, 3/3 la 7m), Sazdovska (3/5), Luzumova (3/5, 2/3 la 7m), Bolk (3/8), Muller (1/1), Jakubisova (1/4), Mazzucco (0/1), Grossmann