Norvegia, prima semifinalistă

0
1127

norvegia-polonia euroNorvegia este prima echipă care merge în semifinalele Campionatului European, după ce a învins Polonia cu 26-24, în ciuda unei prime reprize slabă.

Norvegia a fost de nerecunoscut în prima repriză a meciului cu Polonia, însă și-a revenit după pauză și a obținut în cele din urmă succesul de care avea nevoie pentru a se califica în penultimul act al competiției. Nordicele au revenit de la 11-15 și s-au impus cu 26-24, grație unei partide de excepție reușită de Nora Mork, desemnată de altfel cea mai bună jucătoare a Norvegiei.

Polonia-Norvegia 24-26 (15-11)
Polonia: Drabik 5 goluri, Niedzwiedz 4, Zych 4, Gega 3, Wojtas 3, Grzyb 2, Byzdra 2, Janiszewska 1
Norvegia: Mork 11 goluri, Loke 4, Kristiansen 3, Oftedal 2, Koren 2, Alstad 1, Breivang 1, Herrem 1, C. Solberg 1