Norvegia, din nou regina Europei

0
1087

norvegia medalie aurNorvegia a cucerit al șaptelea titlu european duminică seară, la Budapesta, în fața Spaniei, formație ce a evoluat perfect timp de 30 de minute. Nordicele au revenit de la minus cinci și au învins cu 28-25. În finala mică, Suedia a învins Muntenegru cu 25-23.

Pentru a doua oară în acest turneu, Norvegia și Spania s-au aflat față în față. Rezultatul a fost același, o victorie a nordicelor la trei goluri, 28-25, după ce în Main Round se impuseseră cu 29-26.

Meciul a fost însă total diferit față de cel din grupe, pentru că Spania a făcut o prima repriză aproape de perfecție și a condus la pauză cu 12-10, deși în minutul 18 avea un avantaj de cinci goluri: 10-5. În partea a doua, Norvegia a arătat mult mai bine și a preluat conducerea la cinci minute de la reluare, 16-15, iar până la final ibericele nu au putut decât să egaleze de două ori: 18-18 și 20-20. Solberg a dus scorul la 24-20 și zarurile păreau a fi aruncare, însă Spania nu s-a predat și a fost aproape de o nouă egalare. Pena a modificat tabela la 26-25, dar Spania n-a găsit puterea pe final pentru a împinge meciul în prelungiri și Norvegia s-a impus cu 28-25. În primul meci al zilei, Suedia a obținut a doua medalie din istorie, învingând Muntenegru cu 25-23.

Norvegia-Spania 28-25 (10-12)
Norvegia: Koren 10 goluri, Mork 7, Solberg 3, Riegelhuth 2, Loke 2, Oftedal 2, Kristiansen 1, Alstad 1
Spania: Pena 10 goluri, Martin 4, Cabral 4, Mangue 3, Aguilar 2, Chavez 1, Pinedo 1