„New Dinamo” câștigă primul trofeu al sezonului!

0
1216

Cu opt jucători noi în lot și fără Mousavi și Saied, Dinamo București a câștigat Supercupa României disputată sâmbătă, scor 31-26, cu HC Dobrogea Sud Constanța.

Cu jumătate de echipă schimbată, Dinamo a arătat bine la prima apariție într-un meci oficial. „Câinii” și-au trecut în cont Supercupa după un meci plin de răsturnări cu Constanța, revenind de la 20-23 în ultimele 13 minute ale partidei.

Începutul a aparținut lui Dinamo, iar noul inter dreapta al echipei, Amine Bannour, a fost omul startului de meci. În aceste condiții, campionii s-au desprins la 10-6 după primul sfert de oră, însă echilibrul s-a restabilit după ce Mitrevski și-a intrat în rol, iar Malinovic a apărut pe teren. Constanța a trecut astfel în avantaj, 17-16, la finalul reprizei.

Primul sfert de oră al părții a doua a aparținut tot Constanței. Ajutat de apărare, Mitrevski și-a făcut treaba între buturi, astfel că deținătoarea Cupei României s-a desprins la trei lungimi, 23-20. Constantin Ștefan a mutat inspirat, i-a trimis pe Negru, Kuduz și Acatrinei, iar cei trei s-au dovedit a fi exponențiali în finalul meciului. „Câinii” au revenit și au egalat în doar trei minute, 23-23, și au impus ritmul până la final. S-a terminat 31-25, iar Dinamo își ia revanșa pentru Supercupa pierdută în urmă cu un an de zile.

Dinamo București-HC Dobrogea Sud Constanța 31-26 (16-17)
Dinamo București: Missaouni, Grigoraș (portari), Bannour 7 goluri, Zulfic 6, Szasz 3, Kuduz 3, Descat 2, Alouini 2, Negru 2, Komogorov 2, Savenco 1, Dima, Șandru, Gavriloaia
HCDS Constanța: Mitrevski, Vasile (portari), Malinovic 6 goluri, Vujovic 4, Mocanu 4, Cutura 3, Nistor 2, Kevic 2, Crnoglavac 2, Nikolic 2, Chikovani 1, Toma, Csog, Ignat, Markoski, Buricea
Aruncări de la 7m: 3/2, respectiv 4/3
Eliminări: Alouini, Zulfic, Kuduz, respectiv Kevic (2), Vujovic, Nikolic, Markoski