Naționala de tineret a rezistat o repriză în fața Sloveniei

0
1540

După înfrângerea de ieri în fața Austriei, echipa națională de tineret a pierdut și partida cu Slovenia, disputată în această seară. Echipa condusă de Ovidiu Mihăilă și Daniel Apostu a cedat cu 34-27, după ce la pauză scorul era egal, 16-16.

Față de partida de ieri, Ovidiu Mihăilă a efectuat o schimbare în echipă, Valentin Petrila luându-i locul lui Octavian Bizău, accidentat. În meciul de astăzi, tricolorii au rezistat timp de 34 de minute, după care slovenii au pus stăpânire pe joc și s-au distanțat pe tabelă. România încheie turneul de pregătire mâine, împotriva Ungariei.

De remarcat faptul că antrenorul slovenilor, Slavko Ivezic, are la dispoziție șapte jucători care au debutat deja în cupele europene, Gal Marguc, Tilen Leben, Blaz Janc, Matic Groselj, Jaka Malus, Rok Cvetko (toți Celje Lasko) și Urh Kastelic (RK Maribor Branik) !

România-Slovenia 27-34 (16-16)
România: Petrila, Apostu, Freiwald (portari), Gal 6 goluri (2 din 7m), Dumitriu 6, Thalmaier 5 (2 din 7m), Wokan 3, Ștefan 2, Nagy 2 (1 din 7m), Dragon 1, Furak 1, Csaki 1, Neamțu, Becheru, Pop, Gurănescu
Slovenia: Kastelic, Leben, Urbic (portari), Marguc 6 goluri, Janc 5 (2 din 7m), Malus 5, Kotar 4, Sokolic 4, Velkavrh 4, Vlah 3, Zugan 2, Groselj 1, Moljk, Stopar, Kocbek, Cvetko
Aruncări de la 7m: 6/5, respectiv 5/4
Eliminări: Stopar (2), Janc