Naționala de junioare continuă marșul la Campionatul Mondial

0
369

laslo corban lot junioareEchipa națională de junioare s-a calificat la pas în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Macedonia, după ce a învins Croația cu 28-22 într-un meci disputat luni seară. Adversara din sferturi va fi Olanda, care a trecut de Ungaria în faza precedentă, 22-21.

Chiar dacă a început dificil partida, tricolorele și-au revenit rapid. Prima repriză a fost echilibrată, iar cele două formații au intrat la egalitate la cabine, pentru ca în actul secund România să pună stăpânire pe joc. Echipa antrenată de Aurelian Roșca și Gavril Kozma s-au desprins la patru goluri în minutul 41 și nu au mai cedat inițiativa până la final, deși adversarele s-au apropiat la un singur gol la jumătatea reprizei. 28-22 scor final și visul unei medalii pare realizabil. Meciul din sferturi, cu Olanda, va avea loc miercuri, de la ora 13:00

Croația-România 22-28 (12-12)
Croația: Krmpotic, Ecimovic (11 intervenții), Sebalj (4 intervenții) (portari), Zadravec 6 goluri (1 din 7m), Klaric 4, Pavkovic 4, Senvald 2 (1 din 7m), Calusic 2, Ljubicic 2, Posavec 1, Perkovic 1, Boras, Zagorscak, Vlasic
România: Ion (8 intervenții), Roșca (8 intervenții) (portari), Bazaliu 8 goluri (2 din 7m), Laslo 5 (1 din 7m), A. Ilie 4, Corban 4, Carașol 4, Ostase 2, F. Ilie 1, Taivan, Bucă, Abed-Kader, Andrei, Dindiligan, Craiu, Vasiliu
Aruncări de la 7m: 4/2, respectiv 5/3
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.