Misiune îndeplinită din primul meci

0
348

braila-alavarium czecziHC Dunărea Brăila a câștigat categoric primul meci cu Alavarium, din Cupa EHF, scor 40-21, și a rezolvat soarta calificării încă de astăzi. Mâine va avea loc returul care reprezintă ultimul meci al echipei din acest an.

În fața unui adversar modest, Brăila a început bine și a condus cu 8-3, dar o scădere de nivel a făcut ca lusitanele să se apropie la trei lungimi. A fost ultimul moment echilibrat din meci, pentru că până la pauză Dunărea s-a desprins din nou, iar de la reluare a existat o singură echipă pe teren. 40-21 după primele 60 de minute, dar echipa calificată nu poate fi alta decăt Brăila.

Alavarium Love Tiles-HC Dunărea Brăila 21-40 (13-20)
Alavarium: Da Silva, Genio, Gois (portari), Soares 4 goluri, Ferreira Lopes 3, Neves 3, Da Graca Domingues 2, Eddudottir 2, Fernandes 2, Gouveia Fontes 2, Rebelo 2, Tavares de Almeida 1, Rodrigues Branco, S. Sousa, M. Sousa
Dunărea Brăila: Dobre, Voicu (portari), Czeczi 7 goluri, Boldyreva 4, Brot 4, Farcău 4, Ganichkina 4, Moldovan 4, Safta 4, Horjea 3, Marchidanu 2, Perianu 2, Gheorghe 1, Irimia 1, Eșanu
Aruncări de la 7m: 6/2, respectiv 5/5
Eliminări: 0 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.

sursă foto: infobraila.ro