Minaur rezolvă meciul de la Vaslui în ultimul sfert de oră

0
337

vaslui-minaur 14-15În continuare fără Sadoveac, Malmagro și Marta, accidentați, listă pe care s-a adăugat recent și Eklemovic, Minaur s-a impus la Vaslui, 30-26, luând o gură importantă de oxigen după două înfrângeri consecutive.

N-a fost un meci simplu pentru Minaur și s-a dovedit încă o dată că la Vaslui se câștigă greu. Băimărenii au fost însă mai buni decât moldovenii în partida de miercuri seară, în care s-a mers cap la cap în primul sfert de oră, după care au preluat conducerea partidei. Până la pauză, Minaur s-a desprins la două goluri, 16-14, dar s-a văzut egalată la 20 în minutul 43, moment în care și-a intrat în rol cu adevărat Răzvan Pop. Vasluienii au risipit trei atacuri consecutive și au permis băimărenilor să se desprindă la patru goluri, dar au sperat până în final la cel puțin un punct. Soare a păstrat speranțele gazdelor într-un rezultat pozitiv transformând o aruncare de la șapte metri cu patru minute înainte de final (25-27), dar n-a fost loc de o revenire, pentru că Minaurul a înscris de trei ori consecutiv și a rezolvat soarta celor trei puncte. 26-30 și Minaur urcă pe doi, într-un campionat nebun.

HC Vaslui-HCM Minaur Baia Mare 26-30 (14-16)
HC Vaslui: Soare 6 goluri, Cotinghiu 5, Bujor M. 3, Ignat M. 3, Bujor G. 3, Ragea 2, Ignat S. 2, Bejinariu 2
HCM Minaur: Popescu 7 goluri, Sabou 6, Stegavik 6, Martinez 4, Pribanic 3, Mihai 3, Milas 1
Aruncări de la 7m: 7/4, respectiv 7/5
Eliminări: 5 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.