minaur-csmb finala 14-15Minaur Baia Mare a reușit eventul în handbalul masculin prima oară după 16 ani de zile. Băimărenii au trecut în finala campionatului de CSM București cu 2-0 la general, în urma succesului de pe teren propriu de marți seară, 26-24.

La fel ca și în tur, Minaur s-a impus cu 26-24 în fața CSM-ului, de data aceasta nefiind condusă în niciun moment pe tabelă. Oaspeții au încercat din toate puterile să rămână în meci și au avut în Ionuț Iancu un adevărat înger păzitor.

Minaur a greșit mai puțin în primele 30 de minute ale întâlnirii, dar s-au lovit de un inspirat Iancu, care a apărat inclusiv trei aruncări de la șapte metri. Gazdele au condus cu 9-6 și 10-7, dar s-au văzut egalate la 10 și 11 pe final de repriză, în timp ce Eklemovic a stabilit scorul pauzei, din aruncare de la șapte metri.

În primele zece minute ale actului secund, CSM-ul a făcut multe erori, de care băimărenii au profitat și au făcut ca tabela să indice 18-13. Bucureștenii au revenit grație aceluiași Iancu și s-au apropiat la un gol pe tabelă, 18-17, 19-18, 20-19, 21-20 și 22-21, însă experiența superioară a gazdelor și-a spus cuvântul în cele din urmă. Stegavik, cu două goluri consecutive, a dus scorul la 24-21 și Minaur n-a mai putut fi prinsă din urmă. Finalul a fost cu scântei, în care Novanc și Sadoveac au primit cartonașe roșii, dar ceea ce contează este că formația maramureșeană a reușit eventul după o pauză de 16 ani.

HCM Minaur Baia Mare-CSM București 26-24 (12-11)
HCM Minaur Baia Mare: Pop, Tatai (portari), Stegavik 5 goluri, Malmagro 4, Eklemovic 4 (2 din 7m), Sabou 4, Sadoveac 3, Pribanic 2, Fotache 2, Popescu, Grasu, Bușecan, Mihai, Chavez, Mureșan, Bera
CSM București: Iancu, Blazevic (portari), Negru 10 goluri (4 din 7m), Milosevic 3, Stamate 3, Șomlea 2, Wetterbrandt 1, Militaru 1, Novanc 1, Kostadinovic 1, Marijanac 1 (din 7m), Ungureanu 1, Sîncelean, Pătru, Constantinescu, Rotaru
Aruncări de la 7m: 7/2, respectiv 6/4
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.
Cartonașe roșii: Sadoveac, Novanc