sadoveac minaur 15-16HCM Minaur a pierdut în Danemarca, scor 32-28 în deplasare la Skjern Handbold, în debutul în EHF Velux Champions League. La pauză, danezii au avut un avantaj de cinci goluri, scor 17-12.

Skjern a reușit să marcheze primul gol al partidei, pentru ca Viorel Fotache să egaleze pentru primul gol al Minaurului în EHF Velux Champions League. În prima parte a primei reprize, meciul s-a desfășurat sub semnul echilibrului, gazdele reușind să conducă la maxim un gol. Ultimul moment de echilibru a fost în minutul 13, la scorul de 6-6, pentru ca echipa din Skjern să se distanțeze pentru prima dată la două goluri la mijlocul reprizei, scor 8-6, avantaj dublat trei minute mai târziu, scor 10-16. La finalul primelor 30 de minute, Skjern a condus la cinci goluri diferență, scor 17-12.

Imediat după reluare, HCM Minaur a reușit să marcheze două goluri consecutive, prin Ramba și Sadoveac, scor 17-14. În minutul 35, HCM Minaur a redus avantajul gazdelor la doar două goluri, diferență înregistrată ultima dată în minutul 15. Tot de două goluri a fost diferența și în actul secund, scor 24-22 (7-10 în repriza secundă). Cu zece minute înainte de final, Skjern Handbold a condus cu 28-24. La final, gazdele s-au impus cu scorul de 32-28.

Skjern Handbold-HCM Minaur Baia Mare 32-28 (17-12)
Skjern: Dahl, Pedersen (portari), Mikkelsen 9 goluri, Rasmussen 7, Klitgaard 4, M. Christensen 3, Myrhol 3, B. Christensen 2, Olsson 2, Sondergaard 2, Bergholt, Hansen, Jorgenssen, Svensson
Minaur: Pop, Tatai (portari), Sadoveac 8 goluri, Afiltulin 4, Ramba 4, Cristescu 3, Ivancsik 3, Ghiță 2, Sabou 2, Fotache 1, Vilovski 1, Bera, Bușecan, Karacic, Marta, Mihai
Aruncări de la 7m: 6/4. respectiv 1/1
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.

sursă text: minaur.ro