Minaur, pas uriaș către play-off! Steaua revine pe primul loc, Vujadinovic a debutat în acest sezon al Ligii Zimbrilor în victoria Constanței de la Făgăraș!

1
4223

Cea mai importantă veste la finalul rundei cu numărul 22 este că Minaur Baia Mare va termina, în foarte mare măsură, sezonul regular pe poziția a opta și va merge în play-off, după ce astăzi a învins pe HC Vaslui cu 32-24, pe teren propriu. Tot astăzi, Steaua și-a recăpătat poziția de lider ca urmare a victoriei cu Dunărea Călărași, 26-20, iar Dobrogea Sud Constanța n-a avut probleme la Făgăraș.

Minaur s-a desprins la șase puncte de Focșani în cursa pentru ultimul loc în play-off, iar dacă luăm în calcul că are avantajul meciurilor directe, băimărenii se pot considera deja în sferturi. Băieții lui Raul Fotonea au câștigat disputa cu HC Vaslui de pe teren propriu, 32-24, după o partidă în care au fost net superiori moldovenilor. Gabriel Bujor a fost cel mai bun marcator al partidei, cu nouă reușite.

La Chiajna, Steaua a trecut cu 26-20 de Călărași și a redevenit liderul Ligii Zimbrilor. Partida a curs într-un sens, însă în partea a doua Dunărea putea reveni cu adevărat în meci, dar n-a profitat de momentele mai slabe din tabăra steliștilor. Ionuț Georgescu a adus liniștea pentru formația, după ce a marcat de două ori consecutiv de la 20-17, iar Steaua se pregătește acum pentru eternul derby, cu Dinamo, de duminică.

Constanța a obținut cea mai clară victorie din acest sezon, 35-22 la Făgăraș, în fața unei echipe ce nu s-a bazat pe patru jucători de bază, Capotă, Turcu, Bahan și Filip, iar Acatrinei a evoluat puțin. Cel mai important eveniment ar fi debutul lui Predrag Vujadinovic pentru Dobrogea Sud Constanța în acest sezon al Ligii Zimbrilor, după ce în urmă cu puțin timp a devenit cetățean român cu acte în regulă. Extrema stângă a marcat de trei ori în acest meci, toate golurile fiind semnate în primele 30 de minute.