Minaur obține cea mai categorică victorie a sezonului în doar opt jucători

0
1563

În disputa cu CSM Ploiești Petru Pop a avut la dispoziție doar opt jucători, la fel ca și la Timișoara. Băimărenii au obținut cea mai categorică victorie a sezonului, 34-23, în fața unei formații fără idei de joc și foarte slabă în defensivă.

Diferența dintre cele două formații s-a văzut încă din debut, în condițiile în care ploieștenii au avut mari dificultăți în a-l învinge pe Simulescu, iar Minaur a marcat aproape la fiecare acțiune de atac. Totuși, Szopka a limitat proporțiile scorului, unul destul de mare oricum, având în vedere că la pauză tabela indica un categoric 17-11. Mai mult, CSM-ul a rămas și fără Capotă în minutul 25, care a văzut cartonașul roșu pentru trei eliminări.

Echipa lui Petru Pop a continuat să mărească diferența și în actul secund și chiar a făcut spectacol pentru fanii prezenți. Sabou a punctat din pirueta, pe contraatac, Bera a finalizat cu efect din extremă, iar Simulescu a închis poarta în fața adversarilor. S-a ajuns la 34-23, un succes categoric, bun pentru moralul băimărenilor, dar îngrijorător pentru prahoveni.

sursă foto: Deak Laszlo