Minaur, la al doilea succes al sezonului

0
395

pribanic minaur-steauaMinaur Baia Mare a bifat al doilea succes stagional, 26-22 cu Poli Timișoara, în penultimul meci al etapei a treia. Băimărenii au conturat victoria în ultimul sfert de oră, în care au primit doar trei goluri, dintre care două au venit din aruncări de la șapte metri.

Prima repriză a fost cât se poate de echilibrată, cele două formații intrând la cabine la egalitate, 13-13, după ce de-a lungul celor 30 de minute diferența maximă a fost de … un gol. Situația s-a schimbat în actul secund, bănățenii începând mai bine, desprinzându-se la 16-13, dar Minaur a revenit rapid în meci. Gazdele au punctat de cinci ori consecutiv (18-16), dar Poli a restabilit egalitatea în două minute grație a două goluri semnate de rusul Kaftin (18-18). Bera și Fenici au dus scorul la 19-19 cu un sfert de oră înainte de final, iar din acel moment Minaur a început să joace din ce în ce mai bine. Poli nu a găsit decât de trei ori drumul către gol, dintre care două din reușite au venit din aruncări de la șapte metri, în timp ce gazdele au fost mai exacte în ofensivă, cu toată opoziția lui Stănescu. Partida s-a încheiat cu o paradă a lui Tatai în fața lui Kaftin, la o aruncare nouă penalitate, astfel că Minaur se impune cu 26-22, bifând al doilea succes al sezonului.

HCM Minaur Baia Mare-Poli Timișoara 26-22 (13-13)
HCM Minaur: Bera 7 goluri, Pribanic 4, Fotache 4, Malmagro 3 (2 din 7m), Chavez 2, Milas 2, Sadoveac 2, Stegavik 1, Eklemovic 1
Poli Timișoara: Kaftin 7 goluri (toate din 7m), Chikovani 5, Grigoraș 5, Fenici 2, Santeiu 2, Irimescu 1
Aruncări de la 7m: 3/2, respectiv 8/7
Eliminări: 2 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.