Minaur elimină deținătoarea trofeului în optimi! Steaua și Făgăraș, victorii scontate în deplasare

0
1769

După ce ieri Poli Timișoara, CSM București, CSSM Bacău, Potaissa Turda și HCDS Constanța s-au calificat, astăzi Minaur Baia Mare, CSA Steaua București și CSM Făgăraș au obținut biletele pentru sferturile de finală ale Cupei României.

Cel mai interesant meci al zilei se anunța a fi cel de la Baia Mare, între Minaur și Dinamo, însă deținătoarea trofeului a făcut un nou joc slab și a suferit a 13-a înfrângere în 15 meciuri. Băimărenii s-au impus cu 30-26 și merg în sferturile Cupei, acolo unde și Steaua și Făgăraș merg și ele.

Rezultatele zilei:
Minaur Baia Mare-Dinamo București 30-26 (17-13)
HC Vaslui-CSA Steaua București 26-31 (12-18)
HC Vaslui: Pralea, Tamaș (portari), Dediu 7 goluri, Barac 6, R. Farcaș 4, Moldovanu 3, Dragon 2, Cumpănici 2, G. Bujor 1, Anton 1, M. Bujor, Popa, Gușatu
CSA Steaua: Stănescu, Babasafari, Merlă (portari), Roșu 8 goluri, Georgescu 6, Ungureanu 3, Irimescu 2, Florea 2, Vegar 2, Aslanian 2, Bizău 2, Dascălu 1, Johannson 1, Becheru 1, Kostadinovic 1, Stavrositu

CSM Oradea-CSM Făgăraș 29-32 (16-16)