Minaur, echipa surpriza din Final Four! Steaua a castigat cel mai echilibrat meci al sferturilor, victorii scontate pentru Constanta si Timisoara!

0
2543

Ultimele meciuri oficiale din 2017 au avut loc in acest weekend, respectiv sferturile de finala ale Cupei Romaniei la handbal masculin. Iar daca Poli Timisoara si HC Dobrogea Sud Constanta au obtinut victorii previzibile, Minaur Baia Mare a furnizat surpriza acestei faze, eliminand pe Potaissa Turda. Cel mai asteptat duel din sferturi a avut loc la Bucuresti, intre CSM si Steaua, iar liderul Ligii Zimbrilor a reusit sa se impuna la limita.

Sambata dimineata, Constanta a trecut de CSM Fagaras cu 30-23 (10-9), insa mult mai greu decat o arata scorul. Dobrogenii au avut nevoie de ceva mai bine de 45 de minute pentru a se desprinde decisiv pe tabela intr-o partida in care Nikola Crnoglavac a punctat de zece ori.

Tot sambata, Poli a primit replica divizionarei secunde CSSM Bacau. Banatenii s-au calificat in Final Four pentru prima data de la trecerea la acest format dupa, dar oaspetii au pus probleme timp de 30 de minute si au demonstrat ca victoria din optimi cu Dunarea Calarasi nu a fost intamplatoare. Timisoara a apasat insa pe acceleratie in partea a doua, s-a desprins pana la un maxim de opt goluri si s-a impus in final cu 27-22.

Cele doua finaliste din sezonul 2015-2016, CSM Bucuresti si Steaua, s-au aflat fata in fata din nou in Cupa Romaniei, azi dimineata in sala Rapid. Liderul din Liga Zimbrilor s-a impus cu 29-28 (15-13) dupa un meci echilibrat pana in minutele de final si obtine a doua victorie consecutiva in fata CSM-ului. S-a mers cap la cap pana la 24-24, dupa ce pana atunci avusesera loc mai multe rasturnari de scor, iar un partial de 4-0 al Stelei a rezolvat soarta meciului. Cu sapte goluri, Antonio Garcia Robledo a fost cel mai bun marcator al meciului.

Dupa victoria surprinzatoare din optimi, Minaur a mai furnizat o surpriza in Cupa Romaniei. Baimarenii au castigat la Turda cu 34-28, insa la fel ca si in cazul Stelei, desprinderea a avut loc pe final. Minaur incheie in forta anul 2017, dupa ce in ultimele patru partide oficiale a invins de doua ori campioana si o data ocupanta locului secund din Liga Zimbrilor.

Rezultatele sferturilor de finala:
HC Dobrogea Sud Constanta-CSM Fagaras 30-23 (10-9)
HC Dobrogea Sud Constanța: Crnoglavac 10 goluri, Malinovic 6, Rohozneanu 3, Buricea 3, Rakcevic 2, Cutura 2, Ignat 2, Vujovic 1, Susanu 1
CSM Fagaras: Turcu 5 goluri, Constantinescu 5, Filip 3, Vaidasigan 3, Alisie 2, Bejinariu 2, Leordean 1, Mateoniu 1, Dedu 1

Poli Timisoara-CSSM Bacau 27-22 (12-9)
Poli Timisoara: Marjanovic 11 goluri, Cimpan 6, K. Milosevic 3, V. Milosevic 3, Hrimiuc 1, Fenici 1, Orbovic 1, Sania 1
CSSM Bacau: Hantaru 7 goluri, Dragan 6, Dumitriu 3, Broasca 3, Gal 1, Ionescu 1, Cotinghiu 1

CSM Bucuresti-CSA Steaua Bucuresti 28-29 (13-15)
CSM Bucuresti: Garcia Robledo 7 goluri, Tioumentsev 5, Ramba 4, Onyejekwe 4, Humet 3, Georgievski 2, Rotaru 1, Ciobanu 1, Negru 1
CSA Steaua: Vujic 5 goluri, Georgescu 4, Florea 4, Aslanian 4, Johannson 3, Kostadinovic 3, Irimescu 2, Vegar 2, Rosu 1, Bizau 1

Potaissa Turda-Minaur Baia Mare 28-34 (14-15)
Potaissa Turda:  Cintec 4 goluri, Zacaciurin 4, Rotaru 3, Thalmaier 3, Adomnicai 3, Lazar 3, Savic 3, Ignat 2, Asoltanei 2, Arsenic 1
Minaur Baia Mare: Ragot 7 goluri, Campan 6, Lazic 4, Pop 4, Popescu 3, Cabut 3, Cristescu 3, Halca 3, Marta 1

sursa foto: Facebook Steaua Handbal