vaslui-minaur 15-16Handbalistii de la HC Vaslui au rãmas doar cu douã victorii dupã nouã runde disputate în Liga Nationalã. Miercuri, gruparea antrenatã de Sandu Iacob a cedat pe teren propriu, scor 25-34, cu HCM Minaur Baia Mare. În urma acestui rezultat, echipa vasluianã de handbal a mai pierdut o oportunitate de a apropia de echipele ce se bat pentru un loc de play-off. “Se pare cã odatã cu trecerea etapelor, devine tot mai clar faptul cã si în acest sezon ne vom lupta la play-out” a declarat, dezamãgit dupã meciul de ieri, antrenorul vasluienilor, Sandu Iacob.

Meciul de ieri a fost unul pe care fanii echipei vasluiene cu sigurantã nu vor sã si-l mai aminteascã. Confruntarea cu campioana avut de toate, rãsturnãri de scor, tensiune, eliminãri, goluri frumoase, mai putin dãruire din partea gazdelor. Doar în primele 20 de minute s-a jucat de la egal la egal, vasluienii reusind sã se tinã de adversari gratie si interventiilor lui Bogdan Plarea. De la 7-7 din minutul 18, tãvãlugul bãimãrean a început sã se rostogoleascã spre poarta noastrã si nu s-a mai oprit pânã la finalul celor 60 de minute. Deja de la pauzã zarurile pãreau a fi aruncate, când campioana a intrat cu patru goluri avans la vestiare, scor 11-15. Repriza a doua a fost un fiasco total pentru cei care tin cu HC Vaslui. În minutul 40 diferenta era de sapte goluri în favoarea oaspetilor, scor 14-21. Faza care a scos cel mai bine în evidentã neputinta vasluienilor s-a petrecut în minutul 47, la scorul de 17-24, când nici Pasere si nici Mihai Bujor n-au reusit sã-l învingã pe portarul Rãzvan Pop, ambii ratând câte o loviturã de la 7 m. În urma acestei faze, “ros-albastrii” au cãzut si mai mult, iar Baia Mare nu a mai iertat nimic. În minutul 50, ecartul crescuse la opt goluri, scor 19-27.

“Nu-mi recunosc fostii colegi”

Dacã înainte de meci spera ca elevii sãi vor muri cu adverarul de gât, dupã meci, antrenorul Vasluiului Sandu Iacob s-a arãtat extrem de dezamãgit de scor si mai ales de evolutia jucãtorilor. “Mi-e greu sã înteleg ce se întâmplã, fiindcã mare parte din ei sunt fosti colegi de ai mei. Nu-i recunosc, nu-mi dau seama ce se întâmplã la echipa care se bãtea timp de 60 de minute. Atunci când se luptau cu sufletul, au avut aprecierea tuturor. Ceva lipseste si nu-mi dau seama ce se întâmplã. Am încercat toate variantele, de la motivatie, de la gãsirea resurselor pozitive, dar nu stiu ce e în mintea lor. Nu e echipa care se lupta cu adversarii din primul minut pânã la fluierul final. E dezamãgitor”, a spus Sandu Iacob, la finalul jocului cu Minaur.

HC Vaslui-HCM Minaur Baia Mare 25-34 (11-15)
HC Vaslui: Polocoșer 6 goluri, Barac 4, M. Bujor 4, Anton 3, Pasere 2, Sandu 2, Roșu 2, Moldovanu 2
HCM Minaur: Sadoveac 5 goluri, Bera 5, Karacic 5, Ramba 4, Cristescu 4, Vilovski 3, Sabou 3, Popescu 3, Fotache 1

sursă: vrn.ro