Minaur a câștigat derby-ul etapei

0
301

pribanic minaur-steauaDerby-ul etapei a avut loc la Bacău, între Știința și Minaur, două formații importante ale acestui sezon. Băimărenii s-au impus cu 26-24, după un final încins, în care Pribanic a înscris ultimul gol al meciului în poarta goală.

Așa cum era de așteptat, partida de la Bacău a fost una aprig disputată și cu multe răsturnări de situație. Singurul moment din prima repriză în care o echipă s-a desprins la mai mult de un gol a fost tocmai în final, în minutul 29, când Minaur făcea 14-12.

În partea a doua, Știința a alergat după egalare, pe care a obținut-o în cele din urmă în minutul 49 și care a persistat până în minutul 57. La 24-24, Pop a apărat aruncarea de la șapte metri a lui Alonso, iar la atacul următor Stegavik a adus pe Minaur în avantaj, în superioritate numerică. În final, Mateo Garralda a optat să scoată portarul pentru a avea superioritate, însă Alonso a trimis o pasă greșită, iar Pribanic a înscris în poarta goală, stabilind scorul final: 24-26.

Știința Bacău-HCM Minaur Baia Mare 24-26 (13-14)
Știința Bacău: Alonso 6 goluri, Tokic 5, Bondar 4, Rotaru 3, Masachs 2, Celestin 2, Păunică 1, Johansson 1
HCM Minaur: Pribanic 6, Eklemovic 5, Bera 4, Fotache 4, Malmagro 2, Stegavik 2, Martinez 1, Sadoveac 1, Grasu 1
Aruncări de la 7m: 9/7, respectiv 5/4
Eliminări: 5 x 2 min., respectiv 7 x 2 min.