Meciuri pe muchie de cuțit în Liga Națională masculină în finalul săptămânii trecute!

0
1045

Sâmbătă și duminică au avut loc șase meciuri din Liga Națională masculină de handbal, două dintre ele contând pentru etapa a 16-a, CSM București-Minaur Baia Mare și HC Odorhei-CSM Focșani, iar restul din etapa a 17-a, ultima a acestui an. Trei din duelurile de duminică au fost extrem de echilibrate, toate decise în final.

La București, CSM a primit vizita campioanei, o formație care suferă teribil din toate punctele de vedere. Băimărenii, nouă la număr pentru acest meci, au rezistat o repriză, după care au cedat.

CSM București-HCM Minaur Baia Mare 34-18 (15-12)
CSM București: Iancu, Blazevic (portari), Humet 6 goluri, Milosevic 5, Novanc 4, Ungureanu 4, Mojsovski 3, Constantinescu 3, Negru 3, Răpciugă 2, Stamate 2, Sîncelean 1, Marijanac 1, Pătru, Rotaru
HCM Minaur: Pop, Tatai, Simulescu (portari), Sabou 6 goluri, Bera 5, Cristescu 3, Marta 2, Bușecan 1, Mihai 1
Aruncări de la 7m: 1/1, respectiv 9/3
Eliminări: Pătru, Humet, Marijanac, respectiv Sabou

HC Odorhei n-a avut emoții multe cu CSM Focșani. Instalați la conducere încă din debut, elevii lui Vlad Caba au controlat partida în totalitate și au obținut alte trei puncte cu care se mențin pe poziția secundă a clasamentului Ligii Naționale.

HC Odorhei-CSM Focșani 33-28 (17-12)
HC Odorhei: Szabo, Orban, Jokanovic (portari), Markez 8 goluri, Ojleski 7, Mihalcea 6, Rusia 6, Kuzmanoski 3, Onyejekwe 2, Talas 1, Sipos, Konya
CSM Focșani: Rusu, Cloșcă, Marocico, Ungureanu (portari), Cadar 8 goluri, Eros 8, Rotaru 2, Smeu 2, Popa 2, Năstăsie 2, Ragea 1, Gramatic 1, Miroiu 1, Mocanu 1, Nelu, Voinea
Aruncări de la 7m: 7/6, respectiv 6/6
Eliminări: Mihalcea, Sipos, Onyejekwe (2), Markez, respectiv Ragea (2), Cadar, Nelu, Miroiu, Smeu, Popa, Năstăsie

Duminică dimineață, la Galați, liderul a mai obținut o victorie categorică și a ajuns la 14 victorii în cele 17 partide susținute. „Câinii” s-au impus cu 35-25, un meci fără istoric.

CSU Danubius Galați-Dinamo București 25-35 (12-19)
CSU Danubius Galați: Drenceanu, Fuică (portari), Ciobanu 6 goluri, Burlacu 4, Nițu 3, Poteră 2, Olaru 2, Dospinescu 2, Ghenghea 1, Cristescu 1, Șahîn 1, Grigore 1, Ionel 1, Mârșiu 1, Frangulea, Udriștoiu
Dinamo București: Makaria, Grigoraș, Irimuș (portari), Șandru 7 goluri, Vancea 6, Băluț 5, Zulfic 4, Mironescu 3, Vrankovic 3, Asoltanei 2, Savenco 2, Mousavi 2, Cîmpan 1, Ragot, Mocanu
Aruncări de la 7m: 7/2, respectiv 8/7
Eliminări: Poteră, respectiv Savenco, Zulfic

Energia a tremurat pentru victorie în partida cu Potaissa Turda, deși avea un avantaj de șase goluri în minutul 55 al partidei. Ardelenii au revenit pe final și s-au apropiat la un gol, 26-25, au avut posesia, dar nu au reușit să marcheze. Gorjenii revin în lupta pentru play-off grație acestui succes, însă au un început de 2016 infernal, cu șase partide împotriva unor formații din primele opt.

Energia Pandurii Tg. Jiu-Potaissa Turda 26-25 (13-12)
Energia Pandurii Tg. Jiu: Țenghea, Șelaru, Bucătaru (portari), Giotoiu 5 goluri, Nistor 4, Pralica 4, Stoica 4, Acatrinei 4, Bejinariu 2, Țuțu 2, Iancu 1, Tîrzioru, Șoldănescu, Mledenciu, Enache, Păunică
Potaissa Turda: Pallag, Varo, Coman (portari), Amihăesi 7 goluri, Rotaru 4, Lazăr 3, Suciu 2, Pavel 2, Adomnicăi 2, Savic 2, Cîntec 1, Thalmaier 1, Grigoriev 1, Laslo, Ștef
Aruncări de la 7m: 4/3, respectiv 6/5
Eliminări: Iancu, Pralica, Giotoiu, Stoica, respectiv Cîntec, Thalmaier, Pavel

Adi Petrea și-a învins din nou profesorul. După succesul din tur, de pe teren propriu, reșițenii au câștigat și la Constanța în fața Călărașiului, scor 26-25, deși în minutul 51 elevii lui Aihan Omer conduceau cu 23-20. Veteranul Ilie Vaidasigan a făcut un nou meci mare, reușind să înscrie de opt ori, inclusiv ultimul gol al disputei.

AHC Dunărea Călărași-HC Adrian Petrea 25-26 (15-14)
AHC Dunărea Călărași: Erhan, Brazhnyk, Andrei (portari), Gavriloaia 7 goluri, S. Ignat 5, M. Ignat 4, Yuzhbabenko 3, Bulov 3, Gurkovsky 2, Zacaciurin 1, Nicolae, Șania, Mitrea, Carali, Mateaș, Kumogorodsky
HC Adrian Petrea: Tevzadze, Sămînță, Drăghici (portari), Vaidasigan 8 goluri, Dospinescu 5, Huta 3, Trifkovic 2, Lela 2, Rohozneanu 2, Bahan 2, Pîrîianu 1, Starchenko 1, Ignat, Popovici, Pîrvan, Rugaci
Aruncări de la 7m: 3/3, respectiv 3/2
Eliminări: S. Ignat (2), respectiv Vaidasigan, Rohozneanu, Bahan

CSM Ploiești și Poli Timișoara au terminat la egalitate, scor 25-25, iar ambele formații se pot declara nemulțumite de rezultat. Gazdele au condus pe întreaga durată a partidei, însă bănățenii au preluat conducerea în ultimul minut prin reușita lui Lasica. Răzvan Farcaș a adus un punct gazdelor, transformând o aruncare de la șapte metri obținută de Tărîță, după un fault dur al lui Chikovani, care a și văzut cartonașul roșu. Tot în ultimul minut și Halcă a primit „roșu” din partea celor doi arbitri, tot în urma unui fault.

CSM Ploiești-Poli Timișoara 25-25 (13-11)
CSM Ploiești: Antonaru, Rotaru, Szopka (portari), R. Farcaș 9 goluri, Turcu 5, Dragnea 4, Dediu 3, Tărîță 2, Botezatu 1, Stăncioiu 1, Zamfir, Hoinaru, A. Farcaș, Mihoci, Hodorogea, Capotă
Poli Timișoara: Vîlceanu, Daskaloski (portari), Chikovani 7 goluri, Lasica 5, Grigoraș 5, Timofte 4, Pejovic 2, Ștefan 1, Halcă 1, Păiuș, Leordean, Wokan, Neamțu, Szentpeteri, Fenici, Santeiu
Aruncări de la 7m: 7/6, respectiv 3/2
Eliminări: Turcu, Dragnea (2), R. Farcaș, Stăncioiu (2), respectiv Păiuș, Pejovic, Fenici, Halcă (2)