Meci nebun la Călărași, unde Dunărea a învins Turda la limită!

0
460

Dunărea Călărași a bifat al doilea succes în fața propriilor fani și al treilea din acest sezon vineri seară, după 25-24 cu Potaissa Turda, la capătul unui meci de mare luptă. Gazdele au revenit de două ori de la minus cinci pe parcursul partidei, de la 3-8 și 14-19.

Pentru al patrulea sezon consecutiv, duelul dintre cele două echipe de la Călărași s-a terminat la o diferență de maxim un gol. Turda a început mai bine reprizele, a condus cu 9-3 după doar nouă minute, și 19-14 în minutul 37. De fiecare dată Dunărea a revenit, iar soarta celor trei puncte s-a decis în ultimele zece minute. A fost un final nebun, băieții lui Adi Petrea conducând cu 23-21, un avantaj de care nu au profitat foarte mult. Stângacii Zacaciurin și Thalmaier au readus Turda în avantaj cu cinci minute înainte de final, doar că elevii lui Horațiu Gal nu au mai găsit drumul către gol până la final și au plătit în cele din urmă pentru acest lucru. Vartic a egalat la 24, iar Lazovic a semnat golul victoriei, în condițiile în care Turda a mai risipit două atacuri până la sfârșit.

Etapa a cincea continuă astăzi, după următorul program (click pe scor pentru marcatori):