Mai ușor în deplasare decât acasă! CSM București, succes fără emoții la Reșița

0
998

CSM București este a treia semifinalistă a Ligii Naționale după victoria cu 2-0 la general din sfertul cu HC Adrian Petrea. Vicecampionii au învins la Reșița cu 26-22, după ce s-a aflat la conducere în permanență în disputa din Banat.

Dacă acasă a avut emoții în toate cele trei meciuri disputate în compania reșițenilor, CSM București s-a descurcat mult mai bine pe terenul formației lui Adi Petrea. După 27-23 în sezonul regulat, bucureștenii au câștigat și astăzi la Reșița cu 26-22.

CSM București a condus în permanență pe terenul Reșiței, având în prima parte a meciului un avantaj de șapte goluri: 14-7. La pauză, oaspeții conduceau cu 14-9 după ce Vaidasigan și Pârvan au redus din diferență, însă Humet a refăcut avantajul maxim în minutul 42 al disputei: 19-12. Bănățenii au tras speranțe în final, când Pârvan marca pentru 19-22 în minutul 55, însă extrem de rapid Marijanac și Constantinescu au replicat (19-24). A fost 26-22 la final, o victorie ce duce CSM-ul în semifinale, unde va întâlni, la fel ca și în sezonul trecut, Potaissa Turda.