Lupta pentru titlul de campioană începe mâine

0
547

csmb-hcm 14-15Faza finală a campionatului va debuta miercuri, când sunt programate trei partide din sferturile de finală ale play-off-ului. Meciuri vor avea loc la București, Turda și Bacău, cel mai important fiind cel din capitală.

Ajunsă pe locul patru după înfrângerea din ultima etapă, cu Dinamo, HCM Constanța, campioana en-titre, începe cursa pentru al șaptelea titlu consecutiv în București, pe terenul CSM-ului. Partida se anunță a fi extrem de interesantă, în condițiile în care în sezonul regulat cele două formații și-au împărțit victoriile, însă niciuna din cele două echipe nu și-au fructificat avantajul terenului propriu.

La Bacău se întâlnesc Știința și Minaur, iar la prima vedere băimărenii pleacă din postura de mari favoriți, luând în calcul problemele financiare de la echipa moldavă. Elevii lui Garralda au demonstrat însă că pot trece peste toate dificultățile și că pot probleme oricui în ultimele etape ale sezonului regulat.

Tot mâine, la Turda, se întâlnesc Potaissa și HC Odorhei, la o săptămână distanță de la meciul direct din ultima etapă a sezonului regulat, câștigat de harghiteni cu 32-24. Odorheiul vine însă după un meci solicitant, din semifinalele Cupei Challenge, disputat duminică seară și câștigat cu 31-29, în fața lui Benfica.

Ultimul meci din sferturi se va disputa joi, la Călărași, între AHC Dunărea și Dinamo București. Dunărea Călărași a disputat cele două partide directe din acest sezon,, însă Dinamo va avea avantajul terenului propriu, în cazul unui meci decisiv.