Lupta la titlu se relansează după ce Bistrița a învins Vâlcea!

0
402

Gloria Bistrița a învins marți seară pe SCM Râmnicu Vâlcea cu 24-19 într-un meci restant al etapei a opta și relansează lupta la titlu. CSM București are șansa de a se apropia la trei puncte de campioană, dacă se impune astăzi la Brașov, pe terenul Coronei.

Lucrurile în disputa Bistrița-Vâlcea au decurs conform calculelor hârtiei timp de un sfert de oră. Campioana a condus cu 8-5 la Bistrița și a avut posibilitatea de a se desprinde la patru lungimi, însă nu a făcut-o, iar gazdele au revenit în meci. Situația s-a echilibrat până la pauză, 12-11 pentru Gloria, și a decurs într-un mod neașteptat în partea a doua. Vâlcea a fost de nerecunoscut, a ratat în situații de unu la unu cu Zoqbi de Paula și Bistrița a profitat de acest aspect. S-a ajuns la un incredibil 23-16 în minutul 55, pentru ca la final tabela să indice 24-19.

Pentru Bistrița sunt trei puncte imense, în condițiile în care echipa lui Horațiu Pașca se apropie la doar trei puncte de podium.

Rezultatele etapei a opta (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: