Lecție de handbal predată de CSM București în Sala Dinamo

0
324

marijanac csm-dinamo 13-14Duelul dintre Dinamo București și CSM București a avut un câștigător surpriză. Oaspeții de astăzi, CSM București, s-au impus cu 37-30, după un meci dominat copios.

Diferența dintre cele două echipe s-a văzut încă din debutul meciului. CSM București, mult mai motivată decât Dinamo, a avut 5-1 după șapte minute și era doar începutul unui meci de senzație. Blazevic a închis poarta în fața unei echipe neinspirate din toate punctele de vedere, iar diferența a continuat să crească odată cu trecerea timpului, până la zece lungimi (20-10).

În partea a doua, Dinamo a încercat să revină în meci, însă totul a fost un simplu foc de paie. Băluț a făcut 20-26 la jumătatea reprizei, dar CSM a apăsat din nou pe accelerație și a refăcut diferența de zece goluri în minutul 53 (33-23). Finalul a fost unul relaxat, în care dinamoviștii au reușit să mai strângă scorul, dar nu să evite o înfrângere rușinoasă.

Dinamo București-CSM București 30-37 (10-20)
Dinamo București: Ragot 7 goluri (6 din 7m), Vrankovic 6, Asoltanei 4 (2 din 7m), Nițu 4,  Chiruț 3, Manea 2, Mocanu 1, Savenco 1, Sandrk 1, Băluț 1
CSM București: Simovic 12 goluri (1 din 7m), Constantinescu 6, Milosevic 5, Negru 4, Novanc 3, Kostadinovic 3, Dimache 2, Stamate 1, Pătru 1
Aruncări de la 7m: 9/8, respectiv 2/1
Eliminări: 7 x 2 min., respectiv 6 x 2 min.