„Lanterna” s-a stins greu

0
785

muresul-ploiesti 14-15Handbalistele de la CSM Ploieşti au trecut din nou prin mari emoţii în faţa ultimei clasate, SC Mureşul Târgu Mureş, pe terenul căreia s-au impus în această seară cu 26-23, după ce gazdele au condus la pauză cu 13-11. S-a repetat, oarecum, istoria din turul campionatului, atunci când prahovencele câştigau cu 24-23 după 12-11 la pauză.

Având în faţă o echipă fără punct în acest sezon şi care pierduse ultimele meciuri la minim opt goluri diferenţă, elevele lui Goran Kurtes nu au reuşit să se mobilizeze suficient pentru a rezolva partida rapid, iar asta putea să le coste până la urmă. A fost echilibru în primele minute, mergându-se „cap la cap” până la 3-3 (minutul 7), după care a venit prima desprindere a CSM-ului, la 3-5 (minutul 9). Ana Toth a fost însă eliminată şi Mureşul a egalat „la 5”, determinându-l pe Goran Kurtes să solicite primul time-out pentru a face reglajele necesare. Ploieştencele s-au dus la 8-6, apoi la 9-7 (minutul 19), dar au urmat cinci minute de coşmar pentru CSM, în care gazdele au înscris cinci goluri consecutive şi au întors scorul: 12-9 (minutul 25). Oana Ionescu a replicat cu două reuşite ce au făcut 12-11, însă golghetera Mureşului, Klimek, a avut ultimul cuvânt al primei reprize, marcând pentru 13-11.

Imediat după reluare, aceeaşi Klimek a refăcut diferenţa de trei goluri (14-11), dar ploieştencele au venit rapid aproape şi au stat la un gol în spate până la 17-16 (minutul 38). A fost momentul în care, după golurile marcate de Toth, Dincu şi Ionescu, CSM-ul a revenit la conducere (17-19), obligându-l pe antrenorul Joszef Bukaresti să ceară time-out. Decizie eficientă, pentru că elevele sale au egalat „la 19” şi chiar au reuşit, după câteva minute în care s-au ţinut scai de ploieştence, să preia conducerea: 23-22 (minutul 54). A fost, probabil, momentul în care fetele noastre au înţeles că nu mai e de glumit cu „lanterna” Ligii Naţionale şi, cu o apărare impenetrabilă şi câteva atacuri încheiate cu gol, au reuşit un 4-0 în ultimele şase minute de joc, punându-şi în cont cele trei puncte cu care se întorc pe loc de play-off în clasament.

SC Mureşul Tg. Mureş – CSM Ploieşti 23-26 (13-11)

Sala: Târgu Mureş. Spectatori: 300.

SC Mureşul: D. Diaconu, Comşa, Petruneac – Klimek (12 goluri), Bucin (4), Deac (3), Lazăr (2), Şunea Pop (2), Serediuc, Moloci, Avădanei. Antrenor: Joszef Bukaresti.

CSM Ploieşti: A. Dumitru (Ifrim), E. Şerban – O. Ionescu (6 goluri), Toth (5), Chiricuţă (5), C. Preda (4), Vlaskalic (2), Shutska Burtea (1), A. Dincu (1), Ana-Gherman (1), Gărăcel (1), I. Dinu, D. Balaban, Ad. Vasilescu. Antrenor: Goran Kurtes.

Arbitri: Tiberiu Dobre şi Mihai Potârniche (Bucureşti/Buzău).

Observator FRH: Ion Râpă (Timişoara).

Statisticile partidei

Aruncări „7 metri”:  7/1 ratată – 10/2 ratate;

Eliminări „2 minute”: 7 (Toth, C. Preda – 2, Chiricuţă, Shutska Burtea, I. Dinu) – 6 (Deac, Bucin – 2, Klimek – 2, Serediuc).

Sursă text: csmploiesti.ro
Sursă foto: Mircea Ilieș