La pământ! Tricolorele suferă o înfrângere severă în fața gazdei turneului olimpic!

0
1883

Iată că înfrângerea cu Angola din prima partidă nu a fost întâmplătoare. Fetele noastre au cedat fără drept de apel în fața Braziliei, 13-26 (9-14), în urma unui joc foarte slab, așa cum poate tricolorele nu au făcut niciodată.

Diferența dintre cele două echipe a fost uriașă, în toate compartimentele, și vizibilă încă din minutele de start. România n-a avut soluții în ofensivă (1/14 raportul golurilor de la nouă metri și 11/37 din acțiune!), în timp ce defensiva nu a funcționat nici de data aceasta. În aceste condiții, Brazilia a dat de pământ cu România, a făcut spectacol pentru fani (inclusiv Barbara Arenhart a reușit să înscrie!) deși o pierduse repede pe Eduarda Taleska (Amorim), care a primit cartonașul roșu în minutul 17.

Pentru tricolore se anunță un turneu olimpic infernal în continuare, în care mai are de înfruntat Muntenegru, Spania și Norvegia.

Brazilia-România 26-13 (14-9)
Brazilia: Arenhart (8/21 intervenții) (1 gol din o aruncare), Pessoa (1/1) (portari), Rodrigues (8/11), Fachinello (4/6), Do Nascimento (4/7), Taleska (2/2), S. Rocha (2/7), Diniz (1/1), Piedade (1/1), F. Rocha (1/1), Da Silva (1/2), Quintino (1/2), Fier de Moura (0/1), Lima de Araujo
România: Munteanu (4/12), Ungureanu (6/23) (portari), Neagu (6/12), Manea (2/3), Geiger (2/6), Ardean-Elisei (1/2), Vizitiu (1/4), Chiper (1/4), Chintoan (0/1), Buceschi (0/2), Brădeanu (0/2), Perianu (0/5), Szucs, Hotea