Krsto Milosevic aduce victoria Stelei in derby-ul cu Dinamo, in ultima secunda!

0
617

Miercuri seara, la Chiajna, cele doua rivale eterne, Steaua si Dinamo, s-au intalnit in etapa a opta a Ligii Zimbrilor. A iesit un meci aprig disputat, decis in ultima secunda, prin golul lui Krsto Milosevic.

Dinamo pornea in acest derby din postura liderului neinvins si cotata ca favorita certa, avand in vedere parcursul de pana acum si lotul pe care il avea la dispozitie. Campioana a si fost echipa superioara in primul sfert de ora, la finalul caruia se desprinsese la cinci goluri pe tabela, 11-6. Cei doi interi trimisi in teren de Stefan Constantin, Kuduz si Bannour, si-au facut simtita prezenta, acestia marcand 6 din cele 11 reusite. Partida s-a reechilibrat insa destul de rapid. La rampa a iesit Milosevic, care a inscris de patru ori la rand in poarta lui Heidarirad si Steaua egala la 12 in minutul 25. Mai mult, gazdele s-au desprins la doua lungimi, 15-13, iar Vrankovic a inschis prima repriza cu un gol marcat pe patrundere.

A urmat o repriza secunda disputata, in care desi Steaua a condus in majoritatea timpului, Dinamo a avut prima sansa la victorie. Acelasi Milosevic a facut 20-17, insa Dinamo nu a cedat lupta si a trait prin golurile lui Bannour. Tunisianul avea insa sa fie inger si demon pentru echipa sa, deoarece dupa ce a marcat de doua ori la rand si a dus scorul la 25-24 in favoarea “cainilor”, a ratat o aruncare de la sapte metri si Steaua a revenit in meci. Da Silva si Humet au marcat pentru 26-25, Gavriloaia l-a invins din extrema pe Stanescu, iar Sandu Iacob a cerut time-out cu 11 secunde inainte de final. Milosevic a dat lovitura de gratie si l-a invins din inter dreapta pe Missaoui in ultima secunda, aducand trei puncte mari echipei sale. Este prima infrangere din acest sezon pentru Dinamo, care trebuie sa uite rapid acest esec in conditiile in care duminica are un meci foarte important in Polonia, cu Wisla Plock.