Început bun de retur pentru Energia

0
1009

Fără sârbul Pralica, transferat vineri, Energia Pandurii Tg. Jiu a câștigat duminică seară în fața propriilor fani duelul cu HC Vaslui. Gorjenii s-au impus cu 25-19 (10-9) și urcă o poziție, dar sunt încă departe de play-off.

A fost un meci de mare luptă, pe care gorjenii l-au câștigat deși l-au început foarte slab. Oaspeții au condus cu 4-0 după șase minute și Bozo Rudic a luat primul timp de odihnă, care s-a dovedit a fi de bun augur. Energia și-a revenit din acel moment și a trecut la conducere pe fondul unui parțial de 8-1 și a venit rândul lui Sandu Iacob să întrerupă meciul. Jocul s-a echilibrat pe final, când moldovenii au revenit la 11-7 la 11-10 grație a trei goluri, semnate de Roșu, Soare și G. Bujor.

Desprinderea echipei lui Bozo Rudic a început cu minutul 45. Acatrinei și Chiruț au dus scorul de la 17-15 la 20-15 și până la final oaspeții au încercat să revină în meci. Pasere și Hrimiuc au redus din diferență până la 21-18, însă Energia a replicat imediat și Târzioru, de două ori, și Acatrinei au rezolvat soarta celor trei puncte. S-a terminat 25-19, iar Energia trece în clasament peste HC Vaslui, însă este încă departe de play-off.

Energia Pandurii Tg. Jiu-HC Vaslui 25-19 (11-10)
Energia Pandurii Tg. Jiu: Țenghea, Șelaru, Bucătaru (portari), Acatrinei 8 goluri, Chiruț 5, Giotoiu 3, Bejinariu 2, Târzioru 2, Iancu 1, Nistor 1, Țuțu 1, Păunică 1, Mledenciu 1, Șoldănescu, Stoica
HC Vaslui: Pralea, Stănescu (portari), Roșu 8 goluri, Soare 3, M. Bujor 2, G. Bujor 2, Pasere 1, Cotinghiu 1, Hrimiuc 1, Anton 1, Sandu, Polocoșer, Moldovanu, Barac
Aruncări de la 7m: 4/2, respectiv 3/2
Eliminări: Bejinariu, Chiruț, Țuțu, Șoldănescu (3), Giotoiu, respectiv M. Bujor (2), G. Bujor, Moldovanu, Anton