Încă un test dificil trecut de Rusia! Echipa lui Trefilov merge în sferturile competiției

0
1451

Pentru a doua oară în acest turneu, Rusia revine de la minus șase și se impune. După partida cu Coreea de Sud, echipa lui Evgeny Trefilov s-a impus după același tipar și în disputa cu Suedia (36-34) și este în sferturile competiției.

Suedia lui Gullden și Torstensson au avut partida în mână, conducând cu 21-15, 22-16 și 23-17, însă Rusia a reușit să întoarcă soarta partidei și să câștige cu 36-34, deși a pierdut pe parcursul întâlnirii două jucătoare importante, Vyakhireva (cartonaș roșu în minutul 28) și Sedoykina (accidentată în repriza a doua). Formația antrenată de Trefilov este matematic în sferturile de finală, prima echipă calificată de altfel în faza eliminatorie.

Rusia-Suedia 36-34 (15-18)
Rusia: Dmitrieva 6 goluri, Bobrovnikova 6, Vyakhireva 4, Bliznova 4, Sen 3, Sudakova 3, Marennikova 3, Akopian 2, Ilina 2, Kuznetsova 1, Zhilinskayte 1, Petrova 1,
Suedia: Gullden 11 goluri, Torstensson 7, Hagman 6, Blohm 4, Robert 2, Ek 2, Sand 1, Jacobsen 1, Tegstedt, Stromberg, Wallen, Alm