In sfarsit, victorie pentru baieti, la Mondialele Universitare, si calificare in sferturile de finala!

1
474

vanceavanceavanceaSelectionata universitara a Romaniei a reusit, in sfarsit, sa castige un meci, la Campionatele Mondiale Universitare, invingand Japonia cu 33 – 32, la pauza 15-17. Handbalistii asiatici au incomodat vizibil evolutia tricolorilor, prin viteza de deplasare, prin apararea extrem de avansata, uneori putin dupa mijlocul terenului, dar si prin tenacitatea cu care s-au batut pentru fiecare minge. Chiar daca nativ nu au o talie impresionanta, japonezii au marcat de multe ori din afara semicercului, aruncand puternic si precis.

Dupa infrangerile nedrepte cu Brazilia si Spania, tricolorii lui Paul Mihaila au luptata astazi mult pe semicercul propriu, dar si in atac, acolo unde doar patrunderile individuale au avut sorti de izbanda. Japonezii au condus mai mereu, dar in repriza a doua, egalitatea s-a consemnat in minutul 22, scor 28-28. Am avut 30-29, apoi 31-30. La 33-31, portarul Grigoras apara o minge ce se indrepta spre gol, dar primim eliminare, cu doar 40 de secunde inainte de final. Recuperam din nou, dar Capota rateaza din pozitie clara, atac japonez si…7 metri si eliminare, scor 33-32 cu 15 secunde inainte de minutul 60. Time Out cerut de Mihaila, dar noi trebuie sa atacam in 4 si o facem, mergem spre poarta , dar ratare din nou si japonezii incearca egalarea…3,2,1 si sirena salii ne izbaveste de atata suferinta, prea multa pentru o singura inima: nationala tricolora a ocupat locul trei in Grupa C, insa a prins in extremis calificarea in sferturile de finala, datorita victoriei de astazi si a golaverului mai bun decat cel al Turciei, echipa aflata in Grupa B (s-au calificat primele doua formatii din cele trei grupe, cat si cele mai bune doua nationale aflate pe locul 3 si acelea au fost Egyptul, cu 2 puncte si -2 la golaveraj, si Romania, tot cu 2 puncte si cu -4. Turcia a avut si ea 2 puncte, dar golaverajul a fost de -8)

Romania – Japonia 33 – 32 (15-17)

Romania: Gabriel Bujor 10, Andrei Bejinariu 8, Dragos Iancu 5, Cosmin Capota si Ciprian Vancea,  ambii cate 4, Mihai Sandu 2