În efectiv redus, Cisnădie a rezistat 35 de minute cu Bietigheim

0
1938

Măgura Cisnădie a pierdut și a doua partidă din grupele Cupei EHF, 20-34 (13-16) cu Bietigheim, campioana Germaniei. Din păcate și de această dată echipa sibiană a avut probleme de efectiv, Alexandru Weber bazându-se doar pe 11 jucătoare, dintre care trei portari.

Măgura Cisnădie a pierdut-o însă și pe Paula Chirilă după doar nouă minute de joc, iar la prima vedere verdictul a fost unul crunt: ruptură a tendonului Ahilian. În aceste condiții, echipa sibiană s-a luptat de la egal la egal atât cât a putut, mai exact puțin mai mult de o repriză. Bietigheim s-a impus cu 34-20, într-un meci în care cea mai bună marcatoare a gazdelor a fost Jasna Boljevic, care a evoluat, la rândul ei, cu dureri la genunchi.

Măgura Cisnădie-BBM Bietigheim 20-34 (13-16)
Măgura Cisnădie: Moreschi, Voicu, Popovici (portari), Boljevic 10 goluri, Moldovan 4, Tomescu 3, Da Silva 2, Chirilă 1, Apetrei, Araujo, Gatzel, Hoha
Bietigheim: Eckerle, Salamakha (portari), Malestein 8 goluri, Van der Heijden 5, Woller 5, Schultze 4, Kudlacz-Gloc 3, Braun 2, Ivancok 2, Loerper 2, Rozemalen 2, Launeroth 1, Visser

Următorul meci al Cisnădiei în Cupa EHF este programat sâmbătă, pe teren propriu cu Storhamar.