HCM Roman și-a securizat locul cinci la finalul sezonului regulat

0
521

roman-zalau 14-15HCM Roman avea nevoie de cele trei puncte din meciul cu HC Zalău pentru a fi sigură de locul cinci la finalul sezonului regulat. Iar echipa lui Florin Pera le-a obținut, 21-19, la capătul unei partide în care s-au dictat 20 de eliminări de două minute.

Zalăul a condus la Roman doar în primele cinci minute ale meciului, 2-0 și 3-2, după care gazdele au trecut în control. Până la pauză, Băbeanu și compania s-au desprins la cinci goluri, după ce au reușit să nu primească gol timp de un sfert de oră (11-6). În partea a doua, gazdele au mărit diferența la șapte goluri, 13-6, dar au redus ritmul și Zalăul a avut posibilitatea de a reintra în meci. Sălăjencele au ajuns la două goluri în urma adversarelor, însă Romanul a gestionat bine situația și a câștigat în cele din urmă cu 21-19. Cu acest rezultat, HCM Roman își asigură locul cinci și va întâlni în play-off pe SCM Craiova, în timp ce Zalăul își va afla poziția din clasament în urma duelului cu Vâlcea, din ultima etapă.

HCM Roman-HC Zalău 21-19 (11-6)
HCM Roman: Iuganu 5 goluri, Băbeanu 4, Stoleru 3, Toskovic 3, Horobeț 3, Agrigoroaie 2, Mihalschi 1
HC Zalău: Pintea 7 goluri, Constantinescu 6, Ciuciulete 2, Trif 1, Rob 1, Bardac 1, Cîrligeanu 1

sursă foto: ziarulderoman.ro