HCM Roman oprește șirul victoriilor Coronei

0
322

hcm roman-hc zalau 13-14Seria de cinci victorii consecutive a Coronei a luat sfârșit la Roman. Cele două echipe au terminat la egalitate, 22-22, iar la finalul meciului oficialii vicecampioanei au acuzat dur arbitrajul.

Timp de 40 de minute, HCM Roman a dominat vicecampioana din sezonul trecut. Două din cele două străine transferate în această vară, Tymoshenkova și Toskovic, au dat primul recital adevărat, însă n-a fost suficient pentru ca echipa lui Florin Pera să obțină cele trei puncte.

În prima parte, Romanul a condus la o diferență de cinci goluri, 11-6, stabilită în minutul 21 de către Horobeț. Până la încheierea reprizei, Corona a strâns rândurile și a micșorat diferența până la două goluri (14-12) și a restabilit egalitatea la 11 minute de la reluare, 15-15, prin Țăcălie. Perioada bună a brașovencelor a continuat, iar Dincă și Pricopi au dus scorul la 15-17 după alte trei minute. Până la final, a fost o cursă de urmărire permanentă lansată de către gazde, care au egalat de patru ori, la 18, 19, 20 și 22. Sfârșitul meciului a fost incendiar, cu Tymoshenkova apărând o aruncare de la șapte metri a lui Zamfir și cu Dedu parând șutul lui Băbeanu, astfel că partida se termină la egalitate, 22-22.

HCM Roman-Corona Brașov 22-22 (14-12)
HCM Roman: Toskovic 9 goluri, Băbeanu 6 (4 din 7m), Horobeț 3, Stoleru 2, Iuganu 2
Corona Brașov: Tudor 4 goluri, Pricopi 4, Zamfir 3 (1 din 7m), Țăcălie 3, Brădeanu 2, Dincă 2, Chiper 2, Hotea 1, Apetrei 1
Aruncări de la 7m: 6/4, respectiv 2/1
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.

sursă foto: ziarulderoman.ro