HCM Roman leagă pentru prima oară victoriile în acest sezon

0
896

În premieră, HCM Roman a bifat două victorii consecutive. Romașcancele au trecut joi dimineață de HC Alba Sebeș cu 25-21 (12-10), după un meci controlat în totalitate, în care au și ratat trei aruncări de la șapte metri.

A fost o partidă la discreția echipei gazdă, care s-a instalat la conducere încă din start și nu a avut emoții până la final decât pe alocuri, când Sebeșul s-a apropiat la un gol, 10-11, înaintea pauzei. Soarta celor trei puncte a fost însă rezolvată imediat după pauză, când Agrigoroaie a dus scorul la 19-13 (minutul 39), în timp ce la jumătatea actului secund Druțu stabilea cea mai mare diferență din meci: 22-14. A urmat o serie de cinci goluri consecutive ale echipei lui Popa Seviștean, care au dus Sebeșul la trei lungimi în urma Romanului cu șase minute înainte de final, dar „dubla” lui Toskovic a încheiat definitiv conturile. Scor final 25-21 și HCM Roman bifează în premieră două victorii consecutive în acest sezon. În schimb, HC Alba Sebeș rămâne pe penultima poziție, cu patru puncte.

HCM Roman-HC Alba Sebeș 25-21 (12-10)
HCM Roman: Polocoșer, Tymoshenkova, Pîslaru (portari), Toskovic 5 goluri, Glibko 5, Iuganu 4, Druțu 3, Chitacu 2, Stoleru 2, Agrigoroaie 2, Gherman 1, Tomescu 1, Cîlici
HC Alba Sebeș: Vișan, Curmenț (portari), Rusu 5 goluri, Predoi 4, Bogdan 3, Ciolan 3, Safta 2, Pătuleanu 1, Dobromir 1, Mitrache 1, Hoha 1, Andrei, Ivan
Aruncări de la 7m: 5/2, respectiv 6/6
Eliminări: Druțu, Stoleru, Agrigoroaie, Tomescu (2), respectiv Pătuleanu (2), Ciolan, Predoi