HCM Rm. Vâlcea scapă printre degete victoria la Deva

0
331

hcm rm valcea la sloboziaUnul din meciurile intens disputate ale etapei a fost la Deva, unde Cetate primea vizita HCM-ului din Vâlcea. Deși pleca cu prima șansă, echipa condusă de Gligore Czari a scos, cu greu, un egal, în ultimele secunde, după ce Cartaș a transformat o aruncare de la șapte metri.

În mare parte, Vâlcea a controlat meciul și scorul de la pauză este elocvent: 16-11. Surpriza lui Dumitru Muși s-a numit Semedo, care s-a aflat la cel mai bun meci al său de la transferul la Vâlcea, autoare a șapte goluri, în timp ce de la Deva s-au remarcat Krnic și Cartaș.

Finalul a fost unul incendiar, în care Deva a egalat la 25, dar a pierdut rapid contactul cu adversara, care s-a desprins la 27-25, cu un minut și jumătate înainte de final. Totuși, gazdele au scos un punct, după ce Cartaș a egalat atunci când mai erau cinci secunde rămase din joc, din aruncare de la șapte metri. Scor final 27-27, iar ambele formații rămân cu un singur succes în actualul sezon competițional.

CSM Cetate Deva-HCM Rm. Vâlcea 27-27 (11-16)
CSM Cetate Deva: Krnic 10 goluri, Cartaș 6, Simion 3, Din 3, Malac 2, Petrinja 2, Șovar 1
HCM Rm. Vâlcea: Semedo 7 goluri, Vădineanu 5, Ilina 3, Adespii 3, Bădiță 3, Luca 3, Stoica 2, Cherăscu 1