HCM Constanța, încă un succes pe teren propriu în fața Științei

0
486

hcm-stiinta 14-15HCM Constanţa îşi menţine invincibilitatea pe plan intern în 2015. În această seară, în primul meci din programul etapei a XXIII-a a Ligii naţionale, campionii s-au impus în disputa cu fosta rivală la titlu, Ştiinţa Bacău, scor 25-23 (15-14). În urma acestui succes, până la disputarea celorlalte meciuri ale etapei, HCM Constanţa a urcat pe locul secund în clasament, cu 42 puncte, trei mai puţin decât lidera HC Odorhei (care are şi un meci mai puţin disputat, harghitenii urmând să joace, în această etapă, contra celor de la Dinamo Bucureşti).

Ignorat de televiziunea care deţine drepturile de televizare ale meciurilor din liga naţională masculină, deşi se întâlneau campioana şi vicecampioana ultimei ediţii, meciul de la Constanţa a fost controlat, în mare parte, de către constănţeni, însă oaspeţii au dat o replică bună, iar suspansul s-a păstrat până la final. Băcăuanii au avut şansa egalării, cu un minut înainte de final, însă au comis o greşeală tehnică în atac, iar gazdele au profitat şi Buricea a adus liniştea în tabăra constănţeană, cu golul marcat în ultimele secunde ale jocului.

HCM Constanța-Știința Bacău 25-23 (15-14)
HCM Constanţa:
 Stănescu, Popescu – portari; Toma 11 goluri, Rakcevic 5, Buricea 5, Cutura 3, Humet 1, Adzic, Cristescu, Vujadinovic, Tucanu, Baican. Antrenor: Zvonko Sundovski.
Știinţa Bacău: Tamaș, Erhan, Grigoraș – portari; Masachs 5, Câmpan 4, Bondar 4, Vartic 4, Rotaru 2, Johannson 1, Celestin 1, Pinnonen 1, Iancu 1, Carali, Păunică, Stan. Antrenor: Mateo Garralda.
Aruncări de la 7 metri (transformate): 10 (9) – 5 (4). Minute de eliminare: 6-10.
Cartonaș roșu: Carali (min. 38, 3x2m).
Sursă text: sportsudest.ro
Sursă foto: cugetliber.ro