hcm-stiinta 14-15HCM Constanţa a egalat situaţia în sfertul de finală al Ligii Naţionale masculine de handbal, după victoria obţinută miercuri, pe teren propriu, în disputa cu CSM Bucureşti. Campionii s-au impus destul de clar, după un meci pe care l-au controlat în mare măsură, scor 27-21 (15-12). În urma acestui rezultat, scorul general este 1-1, iar echipa calificată în semifinalele competiţiei se va decide în urma meciului cu numărul trei, programat joi, tot la Constanţa, de la ora 16.45. În primul meci, CSM Bucureşti a câştigat cu 31-29.

Lipsiţi de aportul celui care a fost „creierul” echipei în actualul sezon, sârbul Dalibor Cutura (revenit accidentat de la echipa naţională), cu „căpitanul” Laurenţiu Toma, la rândul său, indisponibil, HCM Constanţa avea temeri îndreptăţite înaintea confruntării cu ambiţioasa echipă bucureşteană. CSM-ul avea amintirea victoriei obţinute la Constanţa, în sezonul regulat, astfel că echipa antrenată de Bozo Rudic a început cu elan şi încredere jocul. Oaspeţii s-au aflat la conducere în primele minute, însă cele două echipe au mers cap la cap până spre finalul primei reprize. Cu macedoneanul Branislav Angelovski revenit după o mai lungă accidentare, dar cu o poftă teribilă de joc, şi avându-l în poartă pe excelentul Ionuţ Rudi Stănescu, constănţenii reuşesc să se desprindă pentru prima oară pe final de repriză, 13-10 (min.27), avantaj păstrat până la pauză, 15-12. Cu un minut înaintea terminării primei părţi, Mladen Rakcevic vede direct cartonaşul roşu din partea arbitrilor Gorina şi Melencu, după ce i-a pus mâna la gât lui Saşa Marijanac.

Campionii vin parcă mai decişi de la vestiare, apărarea îşi care foarte bine datoria, Stănescu îşi exasperează adversarii, iar în atac gazdele găsesc, aproape de fiecare dată, drumul cel mai scurt spre poarta adversă. Astfel, avantajul creşte, încet, dar sigur, iar finalul de joc este total lipsit de emoţii, victoria dobrogenilor fiind clară şi meritată. HCM Constanţa – CSM Bucureşti 27-21.

HCM Constanța-CSM București 27-21 (15-12)
HCM Constanța: Popescu, Stănescu (portaru), Vujadinovic 6 goluri, Buricea 6 (1 din 7m), Humet 5, Angelovski 4, Cristescu 4, Rakcevic 1, Baican 1, Gal, Tucanu, Toma, Adzic, Subțirică
CSM București: Blazevic, Iancu (portari), Milosevic 5 goluri, Wetterbrandt 4, Stavrositu 3 (1 din 7m), Kostadinovic 3, Novanc 2, Negru 2, Constantinescu 1, Marijanac 1, Pătru, Militaru, Șomlea, Rotaru, Ungureanu, Stamate
Aruncări de la 7m: 3/1, respectiv 3/1
Eliminări: 7 x 2 min., respectiv 7 x 2 min.
Cartonaș roșu: Rakcevic

sursă: sportsudest.ro