HCM Baia Mare termină sezonul cu o victorie în fața rivalei din capitală

0
1444

Ultima etapă a Ligii Naționale feminine a început cu derby-ul dintre HCM Baia Mare și CSM București, unul care nu putea schimba însă indiferent de rezultat situația din clasament. Maramureșencele s-au impus cu 30-28, deși Aurelian Roșca s-a bazat doar pe opt jucătoare.

HCM Baia Mare a trecut așadar de CSM București în ultima rundă a campionatului după un meci deschis, în condițiile în care presiunea rezultatului nu a existat. Campioana a condus până în minutul 12, 7-6, după care HCM-ul a trecut în avantaj. Până la final CSM-ul a reușit să egaleze de două ori, 18-18 și 19-19, în timp ce echilibrul s-a rupt pe fondul unei duble superiorități avute de gazde. S-a făcut 25-21 cu 11 minute înainte de final, o diferență ce nu a putut fi remontată. S-a încheiat 30-28 și HCM Baia Mare provoacă prima înfrângere a sezonului a CSM-ului.

sursă foto: Facebook CSM București Oficial